Giżycko kwitnie. Letnie kompozycje w całej okazałości

W miejskich nasadzeniach w tym roku królują byliny. Szczególnie pod koniec lata możemy docenić piękno roślin, które z końcem sezonu prezentują się w całej okazałości. Dlaczego właśnie byliny? Odpowiada Diana Czechowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.   

 

W celu minimalizacji kosztów związanych z corocznym zakupem roślin sezonowych postanowiliśmy wprowadzać do nasadzeń miejskich coraz większą ilość bylin. Byliny wraz z krzewinkami, krzewami i drzewami określane są mianem roślin wieloletnich, nie wymagają dużego nakładu pracy, rozkwitają kolejno, zdobiąc nieprzerwanie rabaty.  

 

Jak dobrać byliny odpowiednie do warunków miejskich?   

 

Na rabatach miejskich sadzimy głównie byliny odporne na suszę takie jak rozchodnik okazały w licznych odmianach barwnych, trawy ozdobne (miskanty, trzcinniki, owsice), liliowce, funkie - wytrzymujące klimat północno-wschodniej Polski oraz sosny górskie.  

 

Które zakątki miasta przeszły największą metamorfozę?   

 

Na przestrzeni ostatnich miesięcy posadziliśmy nowe byliny w miejscu dotychczasowych rabat sezonowych m.in. na terenie Ronda Dzieci Wojny u zbiegu ulic Kościuszki i Wodociągowej (a w tym: rozchodniki, jeżówki, krwawniki, szałwia omszona), na terenie rabat gruntowych wzdłuż Kanału Łuczańskiego (m.in. rozchodniki, jeżówki, krwawniki, szałwia omszona, liliowce, przetaczniki), na rabatach gruntowych wzdłuż ul. Olsztyńskiej (liliowce), w donicach na terenie parkingu gruntowego przy ul. Kolejowej (różne gatunki rozchodników). 

Fot. Małgorzata Kulas-Szyrmer | UM Giżycko

Fot. Barbara Zawiślak/ Zdjęcie z grupy fotograficznej Migawka Giżycka

Fot. gizycko.pl/ Justyna Maciejewska-Kucfir

 

 Pozostałą część rabat i donic miejskich przeznaczonych do nasadzeń sezonowych wypełniliśmy w tym roku kompozycjami z paciorecznika, rozplenicy odm. ‘Rubrum’, koleusów w różnych odmianach barwnych, wilca ziemniaczanego, pelargonii rabatowych, aksamitek oraz gaury, żeniszka, cynii i szałwii omączonej.  

Fot. gizycko.pl/ Justyna Maciejewska-Kucfir

 

Co poza bylinami? Czy możemy liczyć np. na więcej lawendy, wzorem niezwykle udanej rabaty różano-lawendowej przy ul. Warszawskiej?   

 

Ponieważ nasadzenia lawendowe, zaplanowane przez nas kilka lat temu wokół fontanny przy ul. Warszawskiej oraz na Rondzie Dzieci Wojny, spotkały się z dużą aprobatą mieszkańców i turystów, kontynuujemy obsadzanie naszego miasta tym gatunkiem.  

Fot. Barbara Zawiślak/ Zdjęcie z grupy fotograficznej Migawka Giżycka

 

 

A łąki kwietne? Czy ten trend będzie kontynuowany?

 

Tak, od dwóch sezonów testujemy także różne mieszanki nasion łąkowych, a także odmiany słoneczników, a nawet dyń ozdobnych. Na jednej z miejskich rabat pojawił się także niespodziewanie krzak pomidora. 

Fot. gizycko.pl/ Justyna Maciejewska-Kucfir

 

Fot. Diana Czechowska | UM Giżycko