HELP ME | Laureaci konkursu

30 marca 2022 r. podczas posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy w Rodzinie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu „Nie migaj się od odpowiedzialności - HELP ME”. Celem konkursu ogłoszonego z inicjatywy Przewodniczącej Zespołu Natalii Paszkiewicz i Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewy Ostrowskiej było upowszechnienie międzynarodowego gestu ręki „HELP ME”.   Konkurs został ogłoszony w grudniu 2021 r. i skierowany był do uczniów giżyckich placówek oświatowych. Prace oceniło jury konkursu w składzie: Natalia Paszkiewicz (ZI), Ewa Ostrowska (CPUIS) i Ewa Kolankiewicz (CPUIS). Wręczenia dyplomów i nagród dokonali w obecności członków Zespołu Interdyscyplinarnego Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz i Dyrektor CPUIS Ewa Ostrowska. Nagrody zostały sfinansowane przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej.  

 

Laureatkami konkursu zostały:  

 

I miejsce Gabriela Fok – ZSKŚiA

II miejsce - Wiktoria Kmit - II LO

III miejsce - Edyta Sieniuć - SP1  

 

Autorkom nagrodzonych prac plastycznych serdecznie gratulujemy i dziękujemy kadrze pedagogicznej szkół za rozpropagowanie konkursu.  

 

Fot. CPUiS  

 

Warto przypomnieć, że Międzynarodowy znak wołania o pomoc "HELP ME" to prosty gest ręki, który można wykonać bez wzbudzania podejrzeń na wideo czacie lub machając komuś przez okno, bądź podczas odbierania paczki od kuriera, czy też stojąc za naszym oprawcą, gdy ten z kimś rozmawia. Nie musimy używać do tego słów. Ten "Sygnał pomocy" warto poznać, bo w ten sposób możemy komuś pomóc. Wykonanie znaku „HELP ME” jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.  

 

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

 

1. Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.

2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.

3. Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc lub zadzwoń na numer: 22 668 70 00 „Niebieska Linia” Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar przemocy w Rodzinie.

4. Można również skorzystać z aplikacji „TWÓJ PARASOL”. Aplikacja na telefon twojparasol.com, to narzędzie stworzone w celu skutecznego wsparcia osób zagrożonych przemocą.      

 

Informacja: Ewa Ostrowska Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej www.centrumprofilaktyki.pl (http://www.centrumprofilaktyki,pl) tel. 87 429 13 36