Nie spalaj odpadów!

Nadchodzą chłodne dni. Przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów w piecach, kominkach i domowych paleniskach. Pamiętajmy, że spalanie odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych, nie prowadzi do ich zniknięcia, ale do zmiany ich postaci w bardzo niebezpieczne substancje.


Aby ułatwić rozróżnienie co można, a czego nie można spalać w domowych piecach - Urząd Miejski w Giżycku przygotował ulotkę informacyjną.    


PRZYPOMINAMY O BEZWZGLĘDNYM ZAKAZIE SPALANIA ODPADÓW W PIECACH, KOMINKACH I DOMOWYCH PALENISKACH


Pamiętajmy, że spalanie odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych, nie prowadzi do ich zniknięcia, ale do zmiany ich postaci w bardzo niebezpieczne substancje. W wyniku spalania np. plastikowych butelek po napojach, worków foliowych, odpadów z gumy, czy lakierowanych części mebli do powietrza emitowane są trujące dioksyny. Ich toksyczny wpływ na ludzkie zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach  np. w postaci chorób nowotworowych. Spalanie odpadów w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych. Nadmiar sadzy może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. To bardzo częsta przyczyna zaczadzenia oraz pożarów domów. W myśl ustawy o odpadach i Kodeksu wykroczeń surowo zakazane jest spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu.


  • Zgodnie z art. 191 ustawy odpadach (t.j. Dz. U. z 2019r., poz. 701 ze zm.) ,,kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.
  • Zgodnie z art. 183 § 1 kodeksu karnego (t.j. Dz. U. z 2019r., poz. 1950) ,,kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
  • Zgodnie z art. 171 ustawy o odpadach nieprzestrzeganie prawa w przypadku termicznego przekształcenia odpadów podlega karze aresztu lub grzywny (w kwocie od 20 zł do 5000zł).
  • Na podstawie art. 379 Prawa ochrony środowiska (t.j. Dz. z 2019r., poz. 1396 ze zm.) kontrolą domowych pieców na terenie Gminy Miejskiej Giżycko zajmuje się Straż Miejska.

 


 Do pobrania:


ulotka str 1


ulotka str 2


Ulotki w wersji drukowanej dostępne są również w siedzibie UM, u strażników Straży Miejskiej oraz w giżyckich placówkach oświatowych.


  grafika: D. Czechowska (Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Giżycko)