Noś odblask | Akcja edukacyjna na ulicach Giżycka

21 grudnia ul. Warszawskiej i Placu Grunwaldzkim w Giżycku przeprowadzono akcję informacyjną dotyczącą prawidłowego zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcję mającą na celu propagowanie odpowiednich zachowań na przejściach dla pieszych oraz podczas poruszania się po zmroku poza obszarem zabudowanym przeprowadzili

przedstawiciele Powiatu Giżyckiego - Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku, przy współpracy i udziale Gminy Miejskiej Giżycko, Komendy Powiatowej Policji w Giżycku oraz Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku.

 

NOŚ ODLASKI – BĄDŹ WIDOCZNY - BĄDŹ BEZPIECZNY

Akcja informacyjna w Giżycku

 ZDP Noś odblaskiZDP Noś odblaskiZDP Noś odblaskiZDP Noś odblaski

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały promocyjne w postaci plakatów, ulotek i elementów odblaskowych. To ważne, by mieć świadomość, że nosząc elementy odblaskowe, gdy widoczność na drodze jest ograniczona zwiększamy swoje bezpieczeństwo.

 

Co ważne, każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat.

 

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

 

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców  nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

 

Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła.

 


Akcja informacyjna prowadzona w ramach zadania pn.: "Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na placu Grunwaldzkim i ulicy Warszawskiej w Giżycku". Zadanie zostało dofinansowane z Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024.

 

W latach 2020-2022 Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku zrealizował 13 zadań (poprawiając bezpieczeństwo na 20 przejściach dla pieszych) o łącznej kwocie ponad 2,5 mln złotych.

 

Zdjęcia i informacje:  z zasobów Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku