NSP 2021 | Obowiązek każdego obywatela

W całej Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, a podstawową formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski. Spis potrwa do 30 września.
 

 


 


 


JAK SIĘ SPISAĆ?


Przypominamy, że udział w narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań NSP 2021 jest obowiązkowy.
W tym roku możemy się spisać:
  • internetowo - wystarczy wejść na stronę: www.spis.gov.pl i wypełnić ankietę spisową. Uwaga! Osoby, które spiszą się przez internet do 7 lipca 2021r. mogą wziąć udział w loterii, gdzie nagrodą główną jest m.in. samochód osobowy (szczegóły: Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021)
  • telefonicznie – wystarczy zadzwonić na infolinię spisową tel. 22 279 99 99, wybrać opcję „spisz się przez telefon”, a pracownik służb statystycznych przeprowadzi z nami wywiad i zapisze nasze odpowiedzi w systemie.
  • osobiście w Urzędzie – w Urzędzie Miejskim w Giżycku na parterze w pokoju nr 5 zostało przygotowane komputerowe stanowisko do samospisu, gdzie pracownik Urzędu pomoże w spisaniu się przez internet. Wymagane jest wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty tel. 87 732 41 34

Obecnie, aż do odwołania rachmistrzowie nie będą składać wizyt w domach respondentów. Wszystkie osoby odwiedzające obecnie naszych mieszkańców i podające się za rachmistrzów lub pracowników urzędów statystycznych to oszuści i nie należy ich wpuszczać.
Pracę rozpoczęli także rachmistrzowie telefoniczni i będą dzwonić z numeru: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Jeśli rachmistrz zadzwoni do nas – spiszmy się przez telefon, to zajmuje tylko kilka minut.

KTO JEST OBJĘTY OBOWIĄZKIEM SPISOWYM?


  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
  • osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

O CO PYTAJĄ W NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM LUDNOŚCI I MIESZKAŃ?


Zakres informacji zbieranych w spisie to: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Lista pytań dostępna jest na stronie spis.gov.pl.

CZY PRZEKAZANIE DANYCH JEST BEZPIECZNE?


Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.


slider na PI i grafika do aktualności na stronę NSP_15_04_2021plakat_konkurs_nakr©U_si©_na_spisartukuły reklamowe NSP