Ogólnopolski Dzień Transplantacji | 26 stycznia

26 stycznia
Ogólnopolski Dzień Transplantacji
obchodzony w rocznicę
pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku


 Przeszczepianie ratuje życie wielu chorym, a dawstwo nie przynosi dawcy szkody. W Polsce na różnego rodzaju przeszczepienie oczekują w każdej chwili tysiące chorych. Liczba wykonywanych rocznie przeszczepień, choć stale rośnie nie pokrywa wszystkich potrzeb. Część chorych nie doczekuje przeszczepienia.

 

To dobry moment by zdać sobie sprawę, że po śmierci można zostać dawcą nie tylko narządów (serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki, jelita), ale także rogówek, tkanek (skóry, kości, zastawek serca), szpiku. Każda osoba może uratować życie co najmniej sześciu chorym.

 

Miasto Giżycko, mając na uwadze szerzenie idei transplantologii, w czerwcu 2020 r. podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z Fundacją dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi, reprezentowaną przez Prezesa Fundacji dr. n. med. Zygmunta Kalicińskiego.   Fundacja dla Transplantacji poprzez całą swoją działalność, a szczególnie akcje, takie jak #12godzinDlaŻycia, #ZostawSerceNaZiemi nieustannie zabiega o zwiększenie świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów i gotowości do dzielenia się swoim ciałem po śmierci. Więcej o akcji.   Fot. gizycko.pl