Rafał Blechacz | Światowej klasy artysta w Giżycku

Laureat I nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - Rafał Blechacz, zaszczyci swoim występem Giżycko. Recital fortepianowy artysty odbędzie się 13 października w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. 

Na wydarzenie zaprasza Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku oraz burmistrz miasta Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Koncert ma charakter uroczysty, przeznaczony jest dla osób dorosłych.W koncercie będą mogli uczestniczyć uczniowie sekcji fortepianu szkoły muzycznej od klasy IV c.6 oraz II c.4. 

 

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki,

do odebrania w PSM we wtorek 11 października

i środę 12 października w godzinach 11.00 - 15.00

 

AKTUALIZACJA 12.10 - WSZYSTKIE WEJŚCIÓWKI ROZESZŁY SIĘ W PIERWSZYM DNIU

 

 

 

 

Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

 

Jako zdobywca Grand Prix i wszystkich nagród specjalnych Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku zaczął koncertować w najsłynniejszych salach w Europie, Japonii, USA, z najznakomitszymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów, jak maestro Jerzy Semkow, z którym,
i z Orkiestrą Concertgebouw nagrał, w tej słynnej amsterdamskiej sali, oba koncerty fortepianowe Chopina dla Deutsche Grammophon. Z firmą tą, w 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą, z która regularnie publikuje kolejne jego płyty, honorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami fonograficznymi, w tym statuetką „Fryderyk”.

Za swoją dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena), przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych. W styczniu 2014 w Nowym Jorku został ogłoszony zdobywcą Nagrody Gilmore’2014, niezwykle wysoko cenionej w świecie pianistycznym, która jest przyznawana co cztery lata najbardziej wyróżniającemu się artyście z udzieleniem finansowego wsparcie na dalszy rozwój kariery artystycznej.

24 lutego 2015 roku w Warszawie podczas koncertu w Filharmonii Narodowej został odznaczony, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2016 roku współpracuje z koreańską skrzypaczką Bomsori Kim, czego owocem jest nagrany 2018 roku album dla  Deutsche Grammophon.  Szczegóły wydarzenia