Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z Ukrainy

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo osobom, które przyjeżdżają do naszego kraju z obszaru objętego działaniami militarnymi, każda chętna osoba może bezpłatnie zaszczepić się przeciw COVID-19, w ramach Narodowego Programu Szczepień.

 

Kto może się zaszczepić

Zaszczepić się przeciw COVID-19 może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat.

Aby móc skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 musisz posiadać dowód potwierdzający Twoją tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Pamiętaj, aby za każdym razem w miarę możliwości posługiwać się tym samym dokumentem.

 

Procedura rejestracji

Na początku powinieneś zgłosić się do lekarza. Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. W polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się cudzoziemiec.

Jeśli masz już wystawione e-skierowanie możesz zarejestrować się na szczepienie na jeden z dwóch sposobów:

  • za pośrednictwem infolinii 989,
  • bezpośrednio w dogodnym dla Ciebie, Twojego miejsca zamieszkania/przebywania, wybranym punkcie szczepień.

Podczas rejestracji pamiętaj, żeby podać numer dokumentu, który widnieje na e-skierowaniu!

 

Gdzie można się zaszczepić w Giżycku?

  • Giżycka Ochrona Zdrowia Sp. z o.o. (Szpital przy ul. Warszawskiej 41), nr tel. 608 787 366, telefoniczne zapisy na szczepienia w każdy dzień tygodnia w godz. 8-15, szczepienia w piątki w godz. 15-18.
  • NZOZ Poradnia Lekarzy Medycyny Rodzinnej Zbigniew Gugnowski Spółka Partnerska (Przychodnia przy ul. Wodociągowej 17) nr tel. 87 429 40 55.
  • Apteka Cefarm 36,6 (al. Wojska Polskiego 8), tel. 87 428 52 84.

 

Kwestionariusz w języku ukraińskim

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 będziesz mógł wypełnić – także dla Twojego dziecka – w języku ukraińskim.

 

Kwestionariusze w jęz. ukraińskim do pobrania

Kwestionariusz​ wstępnego​ wywiadu​ przesiewowego​ przed​ szczepieniem​ osoby​ dorosłej​ przeciw​ COVID-19

Kwestionariusz grupa 5-11 lat

 

 

Dodatkowe ważne informacje

Ministerstwo Zdrowia mając na uwadze rekomendację Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 7 marca br. informuje, że szczepienia dla osób z Ukrainy powinny być realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce.

Każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5 roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, powinien mieć możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce.

  • W przypadku osoby dorosłej, która nie dostała dotychczas żadnej dawki szczepionki, stosowany będzie schemat szczepień realizowany w Polsce, z uwzględnieniem możliwości zastosowania schematu jednodawkowego szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson&Johnson).
  • W przypadku osoby dorosłej, która ma dokumentację o zaszczepieniu na Ukrainie w niepełnym schemacie szczepionką stosowaną w Polsce, realizowane będą zalecenia obowiązujące w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.
  • W przypadku osoby dorosłej, która ma dokumentację o zaszczepieniu na Ukrainie w niepełnym schemacie szczepionką uwzględnioną w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważnych tym szczepionkom, realizowane będą zalecenia obowiązujące  w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.
  • W przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która nie dostała dotychczas żadnej dawki szczepionki, stosowany będzie schemat  szczepień realizowany w Polsce, szczepionką mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).
  • W przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która posiada dokumentację niezakończonego schematu szczepienia Comirnaty (Pfizer-BioNTech) stosowany będzie schemat szczepień młodzieży realizowany w Polsce.
  • W przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która nie ma dokumentacji szczepień, będzie ona traktowana jako niezaszczepiona i będzie zastosowane szczepienie zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym w Polsce. 
  • W przypadku dziecka w wieku 5-11 lat będzie zastosowane szczepienie zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym dla tej grupy wieku w Polsce.

W razie braku dokumentacji potwierdzającej zaszczepienie , taka osoba będzie traktowana jakby była niezaszczepiona i zastosowane będzie powtórzenie szczepień.

Brak dokumentacji wcześniejszych szczepień lub poświadczenie wykonania szczepienia preparatami niedopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej oraz niewymienionymi w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) http://bip.pzh.gov.pl/public/?id=216377 warunkuje rozpoczęcie nowego schematu szczepień w NPS zgodnie z zaleceniami.

 

Więcej informacji oraz wersja w języku ukraińskim:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-doprecyzowania-schematow-szczepien-przeciwko-covid-19-dla-osob-z-ukrainy

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-przeciw-covid-19-dla-osob-z-ukrainy

 

źródło, fot. gov.pl