2022-09-30
Szczepienia przypominające przeciw COVID-19
Od 16 września 2022 r. w punktach szczepień są dostępne szczepionki mRNA o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron, stosowane wyłącznie w realizacji szczepień przypominających.
UWAGA! Szczepienia drugą dawką przypominającą zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 12 r.ż. i otrzymały co najmniej przed trzema miesiącami pierwszą dawkę przypominającą.
UWAGA! Uległ skróceniu z 4 miesięcy do 3 miesięcy dotychczas wymagany minimalny odstęp podania drugiej dawki przypominającej od pierwszej dawki przypominającej.
Informacje dodatkowe:
- priorytetowo szczepieniami przypominającymi powinny być objęte osoby: które ukończyły 60 lat, ukończyły 12 lat z zaburzeniami odporności, ukończyły 12 lat z chorobami przewlekłymi obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 lub pogorszeniem choroby przewlekłej; personelu medycznego mającego bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym lub narażonego na zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- w przypadku dostępności różnych preparatów mRNA, jako dawka przypominająca powinna być wybrana szczepionka o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron,
- szczepienie dawką przypominającą ozdrowieńców należy przyjąć w odstępie co najmniej 3 miesięcy od infekcji SARS-CoV-2,
- niezależnie od preparatu, który użyto do pierwszego szczepienia przypominającego, należy przyjąć kolejną dawkę szczepionki mRNA co najmniej 3 miesiące od ostatniego szczepienia,
- skierowanie na szczepienia przypominające są wystawiane z zachowaniem odstępu (minimum 90 dni) automatycznie przez system,
- w przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania na szczepienie przypominające lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia oceniając odstęp od ostatniego szczepienia (minimum 90 dni) oraz wiek pacjenta.
Z początkiem października rusza kampania informacyjna „Chcę zrozumieć”.
Ma przekonać do szczepień przeciw COVID-19 tych, którzy mają wątpliwości. Jak wynika z badań focusowych osoby nieprzekonane oczekują więcej przystępnych informacji na temat szczepionek. Dlatego wraz z kampanią uruchomiona zostanie też strona internetowa gov.pl/chcezrozumiec.
W pełni zaszczepionych jest już ponad 22,5 mln Polaków.
Co więcej, jak wynika z badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Rynek i Opinia, postawy osób sceptycznych wobec szczepień w czasie pandemii zmieniły się. Co trzecia osoba, która jeszcze w 2020 r. deklarowała, że nie zaszczepi się przeciwko COVID-19, zrobiła to w 2021 roku przynajmniej jedną dawką. Jeszcze większa zmiana zaszła wśród osób wyrażających niepewność wobec takich szczepionek w 2020 roku. Ponad połowa z nich przyjęła jednak przynajmniej jedną dawkę. Wciąż jednak duża część Polaków ma wątpliwości. Dlatego z początkiem października rusza kampania „Chcę zrozumieć”.
– Kampania „Chcę zrozumieć” ma spokojnie i rzeczowo przekonywać, a nie tylko zachęcać do szczepień. Pokazujemy, że rozumiemy wątpliwości i w odpowiedzi na nie dostarczymy argumentów, które pomogą podjąć decyzję – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji inaugurującej kampanię.
źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/kampania-chce-zrozumiec
Gdzie można się zaszczepić w Giżycku?
- Giżycka Ochrona Zdrowia Sp. z o.o. (Szpital przy ul. Warszawskiej 41), nr tel. 608 787 366, telefoniczne zapisy na szczepienia w każdy dzień tygodnia w godz. 8-15, szczepienia w październiku realizowane będą w czwartki: 6.10, 13.10, 20.10 i 27.10 (o kolejnych terminach będziemy informować).
- NZOZ Poradnia Lekarzy Medycyny Rodzinnej Zbigniew Gugnowski Spółka Partnerska (Przychodnia przy ul. Wodociągowej 17) nr tel. 87 429 40 55.
- Apteka Cefarm 36,6 (al. Wojska Polskiego 8), tel. 87 428 52 84.