Giżyckie szkoły świętują Niepodległość

Uczniowie i nauczyciele giżyckich szkół podstawowych uczcili zbliżające się Święto Odzyskania Niepodległości. Pokazy filmów patriotycznych, uroczyste apele, lekcje historii, każda szkoła zadbała o wyjątkowy program obchodów 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada w SP3

Najmłodsi uczniowie SP3 świętują 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, fot. gizycko.pl/ JMK

 

W Szkole Podstawowej nr 1 poza tradycyjnym apelem, odbyła się prelekcja historyczna przeprowadzona przez GRH 147. Pułku Piechoty "Gwardia Twierdzy Boyen". Uczniowie najstarszych klas uczestniczyli także w projekcie Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji, gdzie obejrzeli dwa filmy: Kartka z powstania oraz Wiktoria 1920.

 

 Innowacyjność pokazu polegała na tym, że pokazy odbywały się w technologii wirtualnej rzeczywistości, z wykorzystaniem gogle VR, które sprawiały  wrażenie uczestnictwa, a nie tylko obserwacji. Ponadto, przed nami ogólnopolska akcja #szkoła do hymnu - podsumowała wydarzenia w SP1 dyrektor Marina Rudis - Rodak.

Fot. z zasobów SP1

 

 

Uczniowie giżyckiej "Trójki" uroczystość uczcili apelem,  w trakcie którego przeprowadzono Przegląd Pieśni Patriotycznych. Najmłodsi zostali oficjalnie pasowani na uczniów i złożyli ślubowanie pierwszoklasistów! 

Fot. gizycko.pl/ JMK


W "Dwójce" uroczysty apel odbył się już wczoraj. Dziś szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" o symbolicznej godzinie 11:11. A jutro przedstawiciele szkoły wezmą udział w uroczystościach miejskich. 

 

Szkoła Podstawowa nr 4 zorganizowała 5 apeli o tematyce historycznej. Wczoraj w uroczystościach brały udział klasy I-III, dziś IV-VIII, a jutro przedstawiciele szkoły będą uczestniczyć w uroczystościach miejskich. 

 

"Siódemka" z okazji święta zorganizowała nowoczesną lekcję historii. Sala gimnastyczna szkoły 9 listopada zamieniła się w salę kinową. W placówce gościła Fundacja Arte et Marte ze swoim projektem „Innowacyjna Historia”, której celem jest przybliżanie historii Polski w nowoczesny sposób.

 

Tego dnia  klasy siódme i ósme uczestniczyły w warsztatach metodą virtual reality (vr) 3d, czyli trójwymiarowej wirtualnej rzeczywistości. Tematem zajęć była: „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921” i „Powstanie warszawskie 1944”. Uczniowie przy pomocy gogli przenieśli się do przedwojennej i wojennej Warszawy roku 1920 i 1944. Równolegle do uczniowskich warsztatów odbywały się szkolenia dla nauczycieli, którzy mogli się zapoznać z metodą pracy w wirtualnej rzeczywistości 3d - poinformowała dyrektor szkoły Ewa Kamińska - 

Fot. z zasobów SP7

 

Święto Odzyskania Niepodległości we współczesnej Polsce jest jednym z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych. Apele i wydarzenia towarzyszące były bez wątpienia najlepszą formą uczczenia święta, ale też z pewnością skłoniły niejednego ucznia do refleksji na temat historii Polski.