Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki 2022 | podsumowania i plany

W tym roku Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowane zostały na terenie Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury w Szymanach. Podczas uroczystej gali 15 września uhonorowane zostały działania w obszarze turystyki, przedsięwzięcia, inwestycje i rozwijające się obiekty hotelarskie, czy gospodarstwa agroturystyczne.

 

Wśród prestiżowych wyróżnień znalazł się Port Nautica Marina nad jeziorem Niegocin, który zastąpił port Tabat, Dom w zbożu we Wronce k. Giżycka, SPA Księżnej Anny Hotelu Zamek Ryn****, kampania Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Turystycznej w Olsztynie koordynowana przez dyrektor biura Justynę Szostek „Warmia i Mazury oczami blogerów”, którzy odwiedzali m.in. Giżycko, a także współtworzone przez #Giżycko Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie, realizujące wielomilionowe projekty, wpływające na rozwój i konkurencyjność Mazur i poszczególnych miejscowości na szlaku Wielkich Jezior.

 

Nagrody otrzymali również zwycięzcy tegorocznego konkursu na pamiątkę regionu Warmii i Mazur - Koc „Mur pruski” (Elżbieta Wierdak) i koszulka z Kopernikiem „O Warmio moja miła” (Agnieszka Markowicz). Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wśród najlepszych także „Legendy na stół” i zestaw talerzyków deserowych (Natalia Reszka, Agnieszka Zielińska), zydelek* warmiński (Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, Dolux_M), czy doceniony przez internautów Astro kubek Kopernika (Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś) oraz wyjątkowe szachy „Warmia i Mazury – szach i mat” (Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś).

 

Światowy Dzień Turystyki na Warmii i Mazurach to możliwość spotkania przedstawicieli branży turystycznej, biznesu, organizacji pozarządowych, regionalnej i lokalnych organizacji turystycznych oraz samorządowców, to podsumowanie ostatniego roku, niełatwego cały czas ze względu na pandemię, a także trwającą wojnę w Ukrainie, to również okazja do przedstawienia planów na najbliższy czas i strategicznych projektów w dalszej perspektywie, wśród nich np. dalszy rozwój turystyki aktywnej, ścieżek rowerowych, kompleksowy system sanitacji jezior, nowe przedsięwzięcia w nowej, czwartej specjalizacji regionu pod nazwą „Zdrowe życie” i co ważne fundusze na turystykę planowane na poziomie 94 mln EUR w ramach Funduszy Europejskich priorytet 9. Turystyka i kultura, dalsze wsparcie w priorytecie 2. Środowisko, a także ponadregionalne szklaki tematyczne jak Szlak fortyfikacji mazurskich i środki finansowe z Polski Wschodniej 2021-2027, czy programów Interreg Litwa-Polska i Południowy Bałtyk.

 

Specjalną, turystyczną atrakcją tego dnia było również zwiedzanie odrestaurowanych ruin zamku krzyżackiego oraz Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Zamek krzyżacki to wielka atrakcja regionu, którą polecamy również mieszkańcom Giżycka. Warto obejrzeć to wyjątkowe miejsce, którego historia sięga XIV wieku, a po blisko trzyletniej rewitalizacji łączy w sobie funkcje nowoczesnej turystyki.

 

 

Fot. gizycko.pl / M. Kulas-Szyrmer

 

* taboret, stołek