Zamek krzyżacki - obecnie St. BRUNO

Giżycki zamek -  St. BRUNO

 

www.hotelstbruno.pl

 

Jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest średniowieczny zamek, wzniesiony przez zakon krzyżacki około roku 1341, który po pieczołowitym odrestaurowaniu stanowi  obecnie część ekskluzywnego obiektu St. Bruno.

 

Zamek na starych pocztówkach:
archiwum Urząd Miejski Wydział Promocji

 

Niezwykłe jest samo położenie obiektu, ponieważ leży on nad kanałem Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Zamek był siedzibą prokuratora zakonnego. Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. W 1365 r. Litwini pod wodzą Kiejstuta zdobyli i spalili zamek, po czym Krzyżacy odbudowali warownię.

 

Fot.: Urząd Miejski Wydział Promocji

 

W połowie XVI w zamek przebudowano, nadając mu charakter renesansowej siedziby. Po sekularyzacji zakonu miał w nim siedzibę starosta książęcy. Po rozbiórce dokonanej w XIX w. do naszych czasów zachowało się jedno skrzydło mieszkalne. 

 

    

        Zamek na starej pocztówce             Skrzydło zamku przed rewitalizacją

 

Obecnym właścicielem zabytkowego obiektu jest Spółka "Zamek Giżycki". Inwestor wybudował, odwzorowując XIV-wieczny krzyżacki zamek, ekskluzywny obiekt wraz z zapleczem gastronomicznym, nowoczesnym  centrum konferencyjnym oraz zespołem rekreacyjnym i centrum Medi.SPA.

 

Fot. St. Bruno

 

Wokół właściwego zamku odtworzono obiekty, które niegdyś tu istniały.  W ramach projektu dobudowano do istniejącej budowli trzy skrzydła oraz basztę. Całe przedsięwzięcie, czyli wzmocnienie fundamentu zamku i całej konstrukcji, konserwacja elementów samego budynku i  w rezultacie powstanie nowoczesnego centrum wypoczynkowo-konferencyjnego, było jedyną szansą na uratowanie niszczejącego zabytku i przywrócenie mu dawnej świetności.

 

Fot. St. Bruno

 

Zarówno mieszkańcy jak i turyści podziwiają obiekt, zwłaszcza, że istniało realne zagrożenie całkowitego zniszczenie zabytkowego skrzydła zamku. Teraz to perełka na mapie miasta!

 

W jednej z sond internetowych na oficjalnej stronie miasta gizycko.pl, najwięcej bo 32% głosów oddano na odrestaurowanie Zamku i powstanie obiektu, jako najważniejszej inwestycji w naszym mieście zrealizowanej w ostatnim czasie.

 

Fot. St. Bruno

 

Obiekt  oddany został do użytku w 2011 roku. Podczas Dnia otwartego zawitały tu tłumy giżycczan oraz gości z bliższej i dalszej okolicy, którzy mogli cały obiekt zwiedzić. FOTOGALERIA Z DNIA OTWARTEGO NA GIZYCKO.PL

 

St. Bruno to jedyny tej klasy obiekt położony w sercu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. We jego wnętrzach  odnaleźć można atmosferę kurortu okresu międzywojennego XX w., kiedy to Giżycko było modnym i prestiżowym mazurskim kurortem i przyjechać tu wręcz wypadało.

 

Fot. St. Bruno

 

Jedną z części obiektu stanowi właśnie pieczołowicie odrestaurowany średniowieczny zamek, w którym znajdują się między innymi unikalne, przestronne, wysokie na ponad 6 metrów apartamenty dla najbardziej wymagających gości. Cały obiekt, jako jedyny na Mazurach, jest klimatyzowany. Pomieści on jednocześnie 170 osób, w stylowych, klimatyzowanych apartamentach i pokojach, wyposażonych według najwyższych standardów.

 

Na prace renowacyjne i utworzenie obiektu pozyskano dofinansowanie unijne w wysokości ponad 10 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury (wartość całego przedsięwzięcia to ponad 28 mln zł).

 

Fot. St. Bruno

 

  Wizualizacje zamku udostępnione przez  "Zamek Giżycki" sp. z o. o.

 

 

 

 

warto zobaczyć:

historia zamku