Wieża ciśnień
PRZEJDŹ WYŻEJ
Wieża ciśnień
Most obrotowy
Zamek krzyżacki
Piekarnia Regelskiego - obecnie siedziba GAC
XIX-wieczne kamienice
Szpital
Twierdza Boyen
Kościół ewangelicki
Zabytkowy schron przeciwlotniczy
Wieża ciśnień, zwana też wodną, zbudowana została w 1900 r. w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. Wieża przez 96 lat pełniła swoją wodociągową rolę, służąc zaopatrywaniu mieszkańców dawnego Lötzen, a potem Giżycka w wodę.
Po utracie swojej podstawowej funkcji, została wykupiona przez prywatnego przedsiębiorcę, co uratowało zabytek przed zniszczeniem. Obecnie pełni rolę punktu widokowego, ale też stanowi symbol połączenia nowoczesności z przeszłością. Wieża ciśnień zdecydowanie wyróżnia się w giżyckim krajobrazie. Ma 25 metrów wysokości. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Giżycku.
Wieża jest zagospodarowana na cele turystyczne, w sezonie można tu wejść, zwiedzić trzy piętra, w których rozlokowane są ciekawe eksponaty i pamiątki związane z historią regionu. Na dole jest też sklepik z pamiątkami. Najciekawszy jest niewątpliwie taras widokowy tuż nad kawiarnią. Można wejść na samą górę, pokonując 129 schodów, albo też skorzystać z nowoczesnej windy.
Na wysokości 162 m nad poziomem morza widok jest naprawdę rozległy. Sama wieża ma 25 m wysokości. Jest tam również kawiarenka, gdzie można skosztować smacznych lodów, wypić dobrą kawę, a być może spróbować, jak smakuje ciastko wieżówka, które tylko tu można dostać. Nasyciwszy ciało, warto spędzić trochę czasu podziwiając widoki z wieży. Z jednej strony widzimy rozległą taflę jeziora Niegocin, z drugiej błękitne Kisajno. Pomiędzy zabudowa miasta – i ta zabytkowa, i ta nowoczesna, wtulona w duże tereny zieleni. Chociażby dla tego widoku warto odwiedzić giżycką wieżę ciśnień i to na pewno nie raz.
Wieża Ciśnień i Wzgórze św. Brunona - zaprasza Ewa Ostrowska