Galeria Twierdzy Boyen

  • Nazwa firmy

    Galeria Twierdzy Boyen

  • Nazwa skrócona

  • Adres

    ulica: ul. Turystyczna 1, 11-500 Giżycko

Branża
Dla turystów Galeria Twierdzy Boyen to z pewnością istotna atrakcja, której nie sposób pominąć podczas pobytu w naszym mieście. Ekspozycje oraz zbiory muzealne odgrywają też ważą rolę edukacyjną wśród młodzieży szkolnej z Giżycka i okolic. Odbywa się tu wiele wartościowych przedsięwzięć, wśród których są wystawy prac fotograficznych znanych polskich artystów, czy też dzieł sztuki wybitnych światowych malarzy m.in. Chagalla, Picassa i Renoira.

EKSPOZYCJE W CENIE BILETU!
mieszkańcy Giżycka bezpłatnie

Stałe Ekspozycje w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen

GRAFIKI ŚWIATOWYCH I POLSKICH ARTYSTÓW:
Durera, Rembrandta, Chodowieckiego, Canaletta, Pabla Picassa, Vollarda, Zdzisława Beksińskiego, ekspozycja „Sztuka z Mazur”

W Galerii Twierdzy Boyen w Giżycku zobaczyć można grafiki światowych oraz polskich artystów z kolekcji Pana Dariusza Matyjasa. Ekspozycje rozpoczyna zbiór 50 grafik „Starych Mistrzów”. Sztychy wykonane przez Durera, Rembrandta, Chodowieckiego oraz Canaletta, finezyjne akwaforty i miedzioryty oraz drzeworyty prezentują kunszt artystów XVI-XVIII wieku.

Prawdziwym rarytasem jest zbiór ponad 40 grafik Pabla Picassa. Obejrzeć można: akwaforty z teki Vollarda obfitujące w antyczne motywy, cykl grafik wykonanych z okazji 80-tej rocznicy wybudowania Wieży Eiffla, heliografie oraz linoryty, a także bardzo rzadkie erotyki z 1968 roku i pośmiertne litografie barwne wydane przez wnuczkę - Marinę Picasso.

Kolejna ekspozycja to zbiór grafik komputerowych Zdzisława Beksińskiego. Efektem jego zainteresowań komputerem były fotomontaże. Do ich tworzenia artysta wykorzystał gromadzone przez lata zdjęcia i fragmentów rzeczywistości, m.in. przyrody, ludzi czy architektury.

Wystawę dopełnia ekspozycja „Sztuka z Mazur”. Pastele –obrazy olejne, rzeźba w glinie i drewnie, batik i rysunek , będące efektem plastycznych fascynacji „naszych” miejscowych artystów.

Dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Dariusza Matyjasa

kontakt: Tel.+48 509 838 883, e-mail: matyjasart@wp.pl


WYSTAWA POŚWIĘCONA "SOLIDARNOŚCI"
Zapraszamy również do obejrzenia wystawy poświęconej "Solidarności". Uroczyste otwarcie wystawy w 2005 roku uświetnił Lech Wałęsa, legenda „Solidarności”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, prezydent III RP .

W sali muzealnej zgromadzono wiele pamiątek z czasów, kiedy to rodziła się demokratyczna opozycja, a wśród nich m.in.: maszyny do produkcji ulotek, znaczki z logo związku, korespondencję osób internowanych, wykonane przez nich kości do gry z chleba oraz karty, zdjęcia, ulotki, prasę podziemną i talony na żywność, czy drelich więzienny Haliny Sarul (obecnie dyrektor giżyckiego szpitala) – działaczki internowanej w czasie stanu wojennego w gołdapskim więzieniu dla kobiet. W muzeum można również zobaczyć narzędzia pracy funkcjonariuszy SB – miniaturową aparaturę podsłuchową, niewielkich rozmiarów aparat fotograficzny, maszynę do pisania, na której sporządzano raporty.


ZBIOROWA WYSTAWA FOTOGRAFII "LUDZIE/ODLUDZIA"
Wystawa jest owocem pracy grupy młodzieży w GCK w okresie październik- grudzień 2009 pod kierownictwem Anny Pabiś. Tematem fotograficznych inspiracji stały się opuszczone miejsca w Giżycku, a szczególnie przestrzenie Twierdzy Boyen i wizualne badanie w nich obecności człowieka. Młodzież szukała odpowiedzi na pytanie jak zmienia się wizualna treść fotografii miejsca, gdy znajdzie się w nim człowiek lub chociaż znak jego obecności? Wszystkie prace są wykonane tradycyjną techniką pozytywowo-negatywową. Autorki prac: ANGELIKA BIEGA, OLIWIA JAROCKA, KATARZYNA JAROSZ, ADA KŁOCZKO, KATARZYNA NOWAKOWSKA, SONIA ŻUK.