Wielcy giżycczanie

Wielcy giżycczanie

Scroll Indicator
Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej

Ludzie - znani, związani z Giżyckiem

Fala

W związku ze skomplikowaną historią grodu nad Niegocinem wybitne osobistości związane urodzeniem lub w inny sposób z Lötzen i Giżyckiem należą do dwóch kultur, które wywarły swoje piętno na tym mieście - niemieckiej i polskiej.
Według niemieckich historyków w okolicach dzisiejszego Giżycka zginął z rąk Prusów arcybiskup misyjny, św. Brunon z Kwerfurtu (974 – 1009), który jest oficjalnym patronem miasta.

 

W Lötzen urodził się Ernest Boretius (1694 - 1738) - sławny lekarz i znakomity botanik, profesor uniwersytetu w Królewcu, a także Wojciech Kętrzyński (1838 - 1918) - wybitny historyk i orędownik polskości Mazur, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.

 

Ostatnią część swojego życia spędził w majątku Stara Rudówka w powiecie giżyckim Zbigniew Morsztyn (1628 - 1689) - jeden z najwybitniejszych poetów polskiego baroku, wygnany z Rzeczypospolitej za ariańskie przekonania.

 

Swoją działalność wydawniczą i regionalną prowadził tu Marcin Gerss (1808 - 1895), określony przez Bolesława Limanowskiego mianem „ojca patriotyzmu mazurskiego".

 

Na wsi pod Lötzen urodził się, a w mieście kończył gimnazjum, Rudolf Nadolny (1873 – 1953) – niemiecki dyplomata, ambasador w Turcji i ZSRR, który złożył dymisję po dojściu Hitlera do władzy, a po wojnie był twórcą Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

 

Z Lötzen pochodził również Franz Pfemfert (1879 – 1954) – publicysta, wydawca i redaktor słynnego, artystycznego periodyku – „Die Aktion”, współtwórca i teoretyk ekspresjonizmu w sztuce.

 

W latach 1919 - 1922 mieszkał i działał w Lötzen wybitny architekt niemiecki Erich Kutzner. Mieszkał tutaj również i pracował w szkole Hansgeorg Buchholtz (1899 - 1979) - poeta i klasyk niemieckojęzycznej literatury wschodnioeuropejskiej.Istnieją przesłanki ku temu, aby domniemywać, iż w 1945 r. przez krótki czas ukrywał się w Giżycku przed swoją ucieczką na Zachód Sergiusz Piasecki (1899 – 1964) – awanturnik, porucznik wywiadu II RP, żołnierz AK, wybitny pisarz i publicysta polityczny, bowiem właśnie tu pod przybranym nazwiskiem (Tomaszewicz) zamieszkała jego żona – Jadwiga Waszkiewiczówna (zmarła w Giżycku w 1989 r.) i syn Władysław.

 

W okresie powojennym swoją działalnością związani byli również z Giżyckiem: Jan Bułhak (1876 - 1950) - fotografik, twórca polskiej fotografii artystycznej, który zmarł w grodzie nad Niegocinem oraz Roman Polański, który nakręcił tutaj swój głośny, debiutancki film – „Nóż w wodzie”.W 1956 r. urodziła się w Giżycku i tutaj ukończyła szkołę średnią wybitna współczesna aktorka polska - Maria Pakulnis.

 

opracowanie: Wojciech Marek Darski

 

Należy również wspomnieć inne sylwetki ludzi związanych z Giżyckiem.

MARIA PAKULNIS

 

 

fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Pakulnis

 

Maria Pakulnis (ur. 2 lipca 1956 w Giżycku) – polska aktorka filmowa, teatralna i radiowa. W 1976 ukończyła Liceum Pielęgniarskie w Giżycku, a następnie warszawską PWST. Debiutowała w czasie studiów, rolą w filmie Dolina Issy (1982) w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Była aktorką w Teatrze Dramatycznym w Słupsku, następnie w warszawskich teatrach: Współczesnym (1981–1987), Dramatycznym (od 1987) a obecnie Ateneum. Laureatka m.in. nagrody Polskiego Radia Wielki Splendor 2013 za wybitne kreacje aktorskie.

 

Maria Pakulnis jest również autorką książki "Sceny kuchenne", która nie jest tylko typową książką kucharską, ale również pięknym wspomnieniem o Giżycku. Szczególnie dla nas – giżycczan, bo poza autorskimi przepisami Marii Pakulnis i Janusza Mizery, zawiera wiele treści związanych z naszymi miastem – opis spaceru przez Giżycko po klimatycznych ulicach naszego miasta, zapach smażonych ryb nad kanałem… To wszystko ozdobione jest pięknymi zdjęciami z naszego grodu, które oddają nie tylko smak, ale i mazurski klimat.

 

 

 

TADEUSZ JELEC

 

1329440-Tadeusz-Jelec-projektant-jaguarow

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

 

 

Tadeusz Jelec - urodził się w 1958 roku w Giżycku. Jest dziś szefem projektantów Jaguara. Droga na szczyt była jednak długa i kręta. W 1981 roku, gdy jeszcze studiował na Politechnice Gdańskiej, postanowił wyemigrować. (czyt. http://moto.pl/MotoPL/56,88571,11399824,tadeusz-jelec,,3.html).


Karierę projektanta samochodów rozpoczął po ukończeniu studiów z dziedziny projektowania transportu na Royal College of Art w Londynie w roku 1988. Uprzednio absolwent londyńskiej Chelsea School of Art and Design oraz student Politechniki Gdańskiej. Początkowo zatrudniony w firmie TWR (Tom Walkinshaw Racing ) dokąd trafił przez zaproszenie go przez Petera Stevensa do współpracy nad samochodami sportowymi grupy C. W ciągu niemal dwóch lat współpracował w tworzeniu samochodów takich jak Holden GroupA, Mazda, Volvo, Lotus oraz Jaguar XJR15 I XJ40 Sport. Pod koniec roku ’89 po pomyślnym zakończeniu projektu dla Jaguar Sport zaoferowano mu prace w macierzystym studio projektowym firmy Jaguar Cars gdzie pracuje do chwili obecnej zajmując stanowisko Design Managera w dziale projektowania samochodów. W trakcie jego 27-letniej kariery w Jaguar Cars odpowiedzialny był za tworzenie zarówno wnętrz jak i nadwozi wielu samochodów tej firmy. W ostatnich 5 latach pod jego kierunkiem powstały projekty takie jak XF-Facelift, XF-Sportbrake oraz najnowszy F-Type Coupe. Projekt, który zdobył miano “najpiękniejszego samochodu sportowego roku 2014” w plebiscycie czytelników czasopisma Auto Motor und Sport.
Jego pasją jest projektowanie a w chwilach wolnych przekazywanie wiedzy i doświadczenia adeptom sztuki projektowania. (czyt. https://www.facebook.com/events/192330931142440/)

 

ŁUKASZ BROŹ


7511
fot. facebook.com/LukaszBrozOfficial
 

Łukasz Broź - urodził się 17 grudnia 1985 w Giżycku.  Jest polskim piłkarzem występującym na pozycji obrońcy w Legii Warszawa oraz w reprezentacji Polski.


Łukasz Broź rozpoczął swoją karierę piłkarską w klubie ABC Bagbud Giżycko. W 2004 roku trafił do Mamr Giżycko, skąd z kolei rok później odszedł do trzecioligowej wówczas Kmity Zabierzów. Z Kmitą wywalczył awans do II ligi, jednakże po sezonie zdecydował się na transfer do Widzewa Łódź.


W Ekstraklasie zadebiutował 18 sierpnia 2006 roku podczas zremisowanego 0:0 meczu ligowego z Górnikiem Zabrze. Ogólnie w swoim pierwszym sezonie w Widzewie, Broź rozegrał 21 spotkań. W kolejnym sezonie Polak wystąpił w 23 spotkaniach i zaliczył z RTS-em spadek do I ligi. 7 marca 2010 roku podczas wygranego 4:1 meczu derbowego z ŁKS-em Łódź, zdobył swoją pierwszą bramkę dla Widzewa. Klub zakończył sezon 2009/10 na pierwszym miejscu, dzięki czemu po dwóch latach powrócił do Ekstraklasy. 12 listopada 2010 roku podczas zremisowanego 2:2 spotkania ligowego z Cracovią, zanotował swoje premierowe trafienie w najwyżej klasie rozgrywkowej. W lipcu 2011 roku został wybrany kapitanem Widzewa. W łódzkim zespole, w sezonie 2012/13 był również etatowym wykonawcą rzutów karnych.


20 czerwca 2013 roku za porozumieniem stron rozwiązał kontrakt z Widzewem, zaś dzień później został zaprezentowany jako nowy zawodnik Legii Warszawa. W sezonie 2013/14 zdobył z Legią Mistrzostwo Polski, a w następnym sezonie, pokonując w finale 2:1 Lecha Poznań, sięgnął z nią po krajowy puchar.
14 grudnia 2012 roku podczas towarzyskiego spotkania z Macedonią, Broź zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski. W tym meczu zanotował również asystę przy bramce Szymona Pawłowskiego. (czyt. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ukasz_Bro%C5%BA)

 

 MARCIN BUDZIŃSKI

 

7073-0

 

fot. ekstraklasa.org


Marcin Budziński - urodził się 6 lipca 1990 roku w Giżycku. Jest to również polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Były zawodnik Arki Gdynia, w której barwach 13 września 2008 roku zadebiutował w Ekstraklasie w spotkaniu z Legią Warszawa. Ma za sobą występy w reprezentacji Polski do lat 19 oraz 21.
17.01.2012 roku został wypożyczony z Arki Gdynia do grającej w ekstraklasie Cracovii na półroczny okres. (czyt. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Budzi%C5%84ski)

 

 

TADEUSZ SZNUK

 

800px-Tadeusz_Sznuk-2007

fot. https://pl.wikipedia.org


 

Tadeusz Sznuk - urodził się 16 lipca 1943 w Kielcach. Jest dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, od lat związany z naszym regionem, popularyzujący Krainę Wielkich Jezior, współtwórca jednej z największych imprez na Mazurach “Mazury AirShow” w Giżycku. Pan Tadeusz Sznuk od wielu lat współpracuje z Aeroklubem Krainy Wielkich Jezior, a swoją wiedzę lotniczą wspaniale przekazuje, komentując tradycyjnie pokazy lotnicze nad jeziorem Niegocin. Uchwałą nr XLVI/82/2014 z dnia 13 listopada 2014 roku, został Honorowym Obywatelem Giżycka.

 

Przedstawiamy Państwu wywiad z Panem Tadeuszem Sznukiem, który przeprowadził redaktor naczelny miesięcznika "Moje Giżycko" - Bogusław Zawadzki 

 

"Moje Giżycko" nr 3/ wrzesień 2016

 

Tadeusz Sznuk1 Tadeusz Sznuk2

 

 

 

 

 

MARCIN POPIELUCH

 

marcin_popieluch

 

fot. http://asystent-trenera.pl/marcin-popieluch


Marcin Popieluch - giżycczanin, prywatnie syn Marii Popieluch (założycielki i prezeski Stowarzyszenia Na Rzecz Chorych Z Chorobą Nowotworową "Promyk" radnej Rady Miejskiej w Giżycku). Były wykładowca w Katedrze Anatomii i Biomechaniki AWF Warszawa. Związany z kliniką Carolina Medical Center certyfikowaną przez FIFA. Trener z licencją UEFA A odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne w sztabie szkoleniowym trenera Tomasza Hajto w pierwszoligowym GKS Tychy. Pracował w Jagiellonii Białystok i Podbeskidziu Bielsko – Biała. (czyt. http://asystent-trenera.pl/marcin-popieluch)

 

 

MONIKA WIERZBICKA

 

A-2043907-1297691423.jpeg

 

fot. https://www.discogs.com

 

Monika Wierzbicka - urodziła się 22 maja 1970 roku w Giżycku. Pseudonim Nina Nu - polska piosenkarka i aktorka. Ukończyła Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez siedem lat pracowała w teatrze Syrena, równocześnie współpracując ze studiami dubbingowymi, Kabaretem Olgi Lipińskiej oraz Dziennikiem Telewizyjnym Jacka Fedorowicza. W latach 90. występowała z Tomaszem "Konfi" Konfederakiem w zespole "Dzieci Mona Lisy". Zasłynęli wówczas jako autorzy hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale wkrótce zaprzestali działalności. Spotkali się ponownie jesienią 1999 roku i założyli duet "Ha-Dwa-O!". Zespół ten wydał dwie płyty z jej udziałem: "Początek" (2000), oraz "O kobietach, o facetach" (2001). Z pierwszej płyty wypromowali jako single piosenki "Zatrzymaj mnie", oraz "Sen o samotności". W grudniu 2000 wydali singel "Magia Świąt", który został zamieszczony jako bonus track na drugiej płycie duetu. W styczniu 2001 ukazał się singel "Serce Sercu". Ten ostatni utwór stał się hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W jego nagraniu gościnnie udział wzięli: Małgorzata Ostrowska, Zespół Ich Troje, Magda Femme, Artur Gadowski, Jarek Janiszewski (Czarno-Czarni), ZespółKarmaComa, Grażyna Łobaszewska oraz Tomek "Lipa" Lipnicki z zespołów: Acid Drinkers i Lipali, oraz chór dziecięcy "Don Don". Zespół "Ha-Dwa-O!" otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii "Album Roku – dance, techno, elektronika" za rok 2000; dwie nominacje do plebiscytu "Superjedynki", w kategoriach: "debiut" i "muzyka taneczna", zaś polscy DJ-e uznali duet "Ha-Dwa-O!" za najlepszy debiut roku, natomiast utwór "Zatrzymaj mnie" za hit lata 2000. Z drugiej płyty zespołu "Ha-Dwa-O!" "O kobietach, o facetach" (2001) na singlach pokazały się takie piosenki, jak "Słowa" i "Ty i ja" z gościnnym udziałem Andrzeja Rybińskiego. Na początku 2002 roku Monika Wierzbicka odeszła z tego zespołu. W marcu 2003 roku spotkała Pawła Gawlika, z którym współtworzyła zespół "Analog". Zespół ten wydał dwie płyty. Współpracowała również z zespołami "a.n.t" oraz "Przemyśl", a także z zespołem "Wiolonczele z miasta", z którym nagrała płytę "No i Monika" (2007). W roku 2008 wraz Andrzejem Bonarkiem (jako "Wierzbicka i Bonarek") przygotowała płytę "Moja Emily Dickinson" z muzyką do wierszy amerykańskiej poetki. Od 2011 jest wokalistką zespołu Żywiołak. (czyt. https://pl.wikipedia.org/wiki/Monika_Wierzbicka)

 

 

WIOLETTA BRZEZIŃSKA

 

img_8248

 

fot. http://www.violabrzezinska.pl/

 

Wioletta Brzezińska - urodziła się 25 października 1975 roku w Giżycku. Polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Karierę wokalną rozpoczęła udziałem w telewizyjnym programie Elżbiety Skrętkowskiej Szansa na sukces z udziałem Alicji Majewskiej, który zwyciężyła wykonując piosenkę pt. Jeszcze się tam żagiel bieli. Jako laureatka finału Szansy na sukces w 1995 roku wystąpiła w koncercie Debiuty na KFPP w Opolu, gdzie otrzymała nagrodę główną im. Anny Jantar. Wraz z debiutantami festiwalu opolskiego i Edytą Geppert wyruszyła do Izraela w celu nagrania programu kolędowego dla TVP2. Program został wyemitowany w święta Bożego Narodzenia 1995 roku. W roku 1996 wzięła udział w opolskim koncercie Premiery, wykonując piosenkę pt. Szarości me, którą specjalnie dla niej napisali Jacek Cygan i Piotr Rubik. Piosenka ta przez kilka tygodni gościły na pierwszym miejscu lista przebojów Magazynu 102 prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego, a teledysk, który został do niej zrealizowany wielokrotnie emitowany był przez TVP. Przez 6 lat współpracowała z Teatrem Studio Buffo, między innymi grając jedną z główny ról w musicalu Metro w reżyserii Janusza Józefowicza. Od roku 2000 związana jest z zespołem SARUEL, z którym koncertowała i nagrała wiele płyt, zarówno studyjnych jak i koncertowych. Z okazji jubileuszu 5-lecia programu "Szansa na sukces" wzięła udział w specjalnym koncercie w Sali Kongresowej i zaśpiewała u boku Violetty Villas i laureatek programu piosenkę "Śpiewać każdy może". W latach 2003-2006 śpiewała w zespole Viola i New Day, z którym nagrała kilka płyt, min.: Tam tam i tu, Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, Czarną płytę oraz brała udział w wielu festiwalach, wśród nich: Song of songs wToruniu, HOSANNA Festival w Siedlcach, Festiwal Muzyki Dobrej w Warszawie, Festiwal Stróżów Poranka w Chorzowie, podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r. z uczestnictwem papieża Benedykta XVI. W roku 2006 rozpoczęła karierę solową. 26 maja 2008 ukazał się pierwszy solowy album wokalistki Przystań. 7 grudnia 2009 miała miejsce premiera płyty Wśród nocnej ciszy, która została nagrana w duecie ze Sławomirem Kosińskim. W 2012 r. wydała drugą swoją solową płytę „A2”, która wielokrotnie była wybierana płytą tygodnia w różnych rozgłośniach radiowych w Polsce. W 2014 r. ukazała się płyta dedykowana dzieciom „Opowieści z Mądrej Księgi”. W 2015 roku wydała swoją piątą solową płytę pt. „Classical” z najsłynniejszymi utworami muzyki klasycznej. W tym samym roku Viola po raz kolejny podjęła współpracę z Robertem Jansonem. Owocem tej współpracy jest utwór pt. ‘Róża”, który znalazł się na płycie „Przygotuj się na miłość”. W lutym 2016 roku, we Włoszech ukazała się płyta „Pace a voi” wydana przez włoską aktorkę Claudię Koll, z gościnnym udziałem Violi.

 

 

PAWEŁ KACPROWSKI

 

891036_Pawel-Kacprowski-trener-w-klasie-49er

 

Paweł Kacprowski - urodził się 17 lutego 1973 roku w Giżycku. Jest polskim żeglarzem sportowym, olimpijczykiem z Sydney 2000, a obecnie trenerem Kadry Narodowej w żeglarskiej klasie 49er. Zawodnik AZS-AWFiS Gdańsk. Wicemistrz Europy Juniorów Młodszych z Czechosłowacji (1988), zdobywca Pucharu Polski (1988) oraz brązowy medalista Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży w klasie Cadet. Mistrz Europy juniorów (1990) w klasie DN. Wicemistrz Europy z Helsinek (1998) roku oraz Mistrz Polski w latach 1998-2002 oraz w klasie 49er. Na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (2000) roku zajął 12. miejsce (w parze z Pawłem Kuźmickim). GŁÓWNE TROFEUM FAIR PLAY przyznane przez PKOL za rok 2001.

 

 

KAROLINA SIÓDMIAK

 

 

fot. http://sport.trojmiasto.pl

 

 

 

Karolina Siódmiak, z d. Tomaszewicz, (ur. 14 września 1981 roku w Rynie) – polska piłkarka ręczna grająca na pozycji rozgrywającej, reprezentantka Polski. Dwukrotna mistrzyni Polski seniorek (2004 z AZS AWFiS Nata Gdańsk, 2012 z Vistalem Łączpol Gdynia).

 

Jest wychowanką UKPR Giżycko. Od 1998 do 2004 występowała w barwach AZS AWFiS Nata Gdańsk, z którym sięgnęła po mistrzostwo Polski (2004) i dwa brązowe medale mistrzostw Polski (2002, 2003). Od 2004 występowała we francuskiej drużynie Havre AC Handball, z którą pięciokrotnie z rzędu zdobyła wicemistrzostwo Francji (2006, 2007, 2008, 2009, 2010) oraz dwukrotnie Puchar Francji (2006, 2007). W sezonach 2008/2009 i 2009/2010 została wybrana najlepszą zagraniczną zawodniczką oraz środkową rozgrywającą sezonu ligi francuskiej. Po sezonie 2009/2010 miała roczną przerwę w karierze sportowej z uwagi na macierzyństwo. W sezonie 2011/2012 występowała w Vistalu Łączpol Gdynia, zdobywając swoje drugie w karierze mistrzostwo Polski. w latach 2012-2014 ponownie występowała we Francji, w drużynie Cercle Jules Ferry Fleury-les-Aubrais[1]. W 2014 została zawodniczką AZS Łączpol AWFiS Gdańsk.

 

W reprezentacji Polski debiutowała 5 marca 2005 w towarzyskim spotkaniu z Ukrainą. Wystąpiła w mistrzostwach świata w 2005 (19 m.) i mistrzostwach Europy w 2006 (8 m.). Ze startu w mistrzostwach świata w 2007 wyeliminowała ją kontuzja. Zrezygnowała z gry w kadrze narodowej w 2008, po rozegraniu 50 spotkań, w których zdobyła 140 bramek. W marcu 2012 powróciła do gry w drużynie narodowej. W 2013 wystąpiła na mistrzostwach świata, zajmując z drużyną 4 miejsce.

 

Jest żoną piłkarza ręcznego Marcina Siódmiaka i bratową Artura Siódmiaka, wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce ręcznej.

 

 

 

KRZYSZTOF MIRUĆ


 

fot. Krzysztof Miruć profil fb


Architekt, projektant wnętrz oraz gwiazda programów poświęconych remontom i aranżacji wnętrz. Prywatnie pasjonat motocykli i entuzjasta treningów siłowych, który doskonale odnajduje się bardzo intensywnym, pełnym obowiązków trybie życia. Krzysztof Miruć urodził się w 1976 roku w Giżycku.

Wychował się w bloku z wielkiej płyty, na klasycznym polskim osiedlu, gdzie wszyscy zaglądali sobie do okien. Jak sam o sobie mówi: jest z pokolenia wychowanego na podwórku, ale na Mazurach, więc często uczestniczył w rowerowych wyprawach do lasu czy nad jezioro. To były wspaniałe czasy – wspomina.Swoją telewizyjną karierę Krzysztof Miruć rozpoczynał w garażu. W programie „Garaż marzeń” emitowanym w kanale TVN Turbo. Wówczas wypatrzyła go Małgorzata Łupina. Krzysztof Miruć jest obecnie gwiazdą nadawanych w TVN Style i HGTV programów „Zgłoś remont”, „Weekendowa metamorfoza” i „Eks-tra zmiana”. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie produkcje poświęcone remontom i aranżacji wnętrz cieszą się olbrzymią popularnością.Krzysztof Miruć nie jest wyłącznie telewizyjną gwiazdą. Z wykształcenia jest architektem. Prowadzi własne biuro aranżacji wnętrz- Trzeba być dobrym w tym, co się robi i przede wszystkim lubić swoją pracę. To podstawa. Mam szczęście, że kocham to, co robię. Wnętrza projektuję tak, jakbym sam miał w nich mieszkać.  – przyznaje Miruć.

Na podstawie https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/lubie-zyc-bardzo-szybko-kulisy-slawy-krzysztofa-mirucia-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,326468.html

JAKUB KOCHANOWSKI

IMG_6888

Jakub Kochanowski (ur. w Giżycku 17.07.1997 r.) - reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn, występujący na pozycji środkowego bloku, złoty medalista Mistrzostw Europy i Świata kadetów oraz juniorów. mistrz świata z 2018 roku oraz zwycięzca Ligi Mistrzów 2021.

 

Kuba urodził się w Giżycku, a swoje pierwsze sportowe kroki stawiał w MOSiR Giżycko.  Jest niesamowitym przykładem do naśladowania dla młodych ludzi, którzy chcą walczyć o swoje marzenia. Jakub Kochanowski to Złoty chłopak polskiej siatkówki. Z ekscytacją śledzimy jego kolejne sportowe poczynania i dopingujemy w drodze po sukces. Gdziekolwiek nie gra, sięga po najwyższe, możliwe trofea. Giżycko jest bardzo dumne z poczynań zawodnika. 

 

Kariera:

2021- Asseco Resovia Rzeszów

2020-2021 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

2018-2020 PGE Skra Bełchatów

2016–2018 AZS Olsztyn

2013-2016 SMS PZPS Spała

2013-2016 AZS Olsztyn (Młoda Liga)

 

MONIKA FEDUSIO

Monika Fedusio - (ur. 6 listopada 1999 w Giżycku) – polska siatkarka, grająca na pozycji przyjmującej. Od sezonu 2020/2021 jest zawodniczką Grot Budowlanych Łódź. Reprezentantka polski siatkarek od 2020 r., debiutowała 10 stycznia 2020 w meczu kwalifikacji olimpijskich przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

 

 

ALEKSANDRA JUSZKIEWICZ

Ola Juszkiewicz – ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur, zwyciężczyni ogólnopolskich zmagań kucharzy programu MasterChef, w którym zawsze podkreślała związek z Mazurami i Giżyckiem, autorka wydanej w 2020 roku kulinarnej opowieści o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”, promującej kuchnię naszego regionu, w nowoczesnej odsłonie według własnego, oryginalnego pomysłu.
 
Ola Juszkiewicz nie tylko zwyciężyła w niezwykle popularnym programie telewizyjnym, ale stała się prawdziwą, kulinarną ambasadorką Mazur. Jak sama mówi o sobie, jest człowiekiem wielu pasji, największą z nich jest właśnie gotowanie, ale od lat kocha ekologię, która tylko pozornie z kulinariami się nie łączy. Zawodowo związana była do niedawna z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, teraz pracuje w Inspektoracie Ochrony Środowiska w Giżycku. Tu zajmuje się badaniami, w tym działając w terenie - badaniem czystości i jakości mazurskich wód.

 

Ola Juszkiewicz jest także ambasadorem akcji #CzystaGiżycka, promującej picie giżyckiej kranówki.