XLIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

XLIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
  • Kiedy

    4 Lipca 2021 ● 19:00

    4 Lipca 2021● 20:00

  • Gdzie

    ulica: Pl. Grunwaldzki 6
    11-500 Giżycko

XLIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Wakacyjne niedziele o godz. 19.00 | Kościół ewangelicki 

 

 

 

4 LIPCA2021

TRIO CREMSIRIENSIS w składzie:

MARTINA MACKO - SOPRAN

ALEŠ JANEČEK - KLARNET

MARTINA MERGENTALOVÁ – FORTEPIAN

 

 

MARTINA MACKO - SOPRAN

Sopranistka studiowała naukę śpiewu operowego oraz aktorstwa pod kierownictwem prof. Henryki Januszewskiej -Stańczyk na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Absolwowała koncertem dyplomowym oraz rolą Despiny w operze W.A.Mozarta Cosi fan Tutte i uczestniczyła w wielu specjalnych kursach (pieśń polska oraz francuska, muzyka barokowa oraz klasycystyczna, francuskie arie, itp.) Obecnie pracuje jako wykładowca Średniej Szkoły Muzycznej im. P.J. Vejvanovskiego v Kroměříżu i aktywnie koncertuje w domu i za granicą (Polska, Słowacja, Włochy, Węgry, Niemcy, Austria, Hiszpania, Francja). Już podczas studiów śpiewała w zespole Madrigal Quintet Brno, z którym koncertowała w Czechach, Austrii i Niemczech oraz nagrała płytę dla niemieckiego studia nagrań Marimba Classics (C. Monteverdi -Madrygały). Koncentruje się w głównej mierze na wykonaniach muzyki kościelnej i oratoryjnej z naciskiem na kompozytorów epoki klasycyzmu oraz baroku, współpracując przy tym z wieloma orkiestrami, dyrygentami oraz instrumentalistami.  W centrum jej zainteresowań pozostają recitale pieśni oraz wykonania muzyki czeskiej. Jej repertuar tworzą utwory takie jak np. J. Rutter - Magnificat, W. A. Mozart - Exsultate, Jubilate, C. Orff - Carmina Burana, G. F. Händel - Psalm 112, A. Vivaldi -In furore..., M. A. Charpentier  - Te Deum, J. V. H. Voříšek - Mše B dur, J. Pavlica - Missa brevis, A. Dvořák - Te Deum, Stabat Mater, J.J. Ryba – Wigilijna Msza Czeska itd. W 2001 roku założyła wraz z innymi artystkami zespół kameralny Belladonna Trio, który wykonuję muzykę barokową w kostiumach z epoki a w roku 2009 stała się członkiem zespołu Bel Canto Trio (gitara, flet, śpiew). Regularnie jest zapraszana jako członek jury międzynarodowych oraz krajowych konkursów.

 

ALEŠ JANEČEK- KLARNET

Jest absolwentem Konserwatorium P. J. Vejvanovskiego w Kromieryżu w klasie gry na klarnet i Uniwersytetu Ostrawskiego w klasie doc. Valtra Vítka. Już w czasie studiów uczestniczył w wielu kursach interpretacyjnych i konkursach oraz stale poświęcał się muzyce kameralnej(1. Nagroda Anglo-Czechoslovak Trust Londyn 1996 – triodęte).

Kilkakrotnie dokonał nagrań solowych oraz z różnymi zespołami kameralnymi dla Czeskie Radio. Regularnie gości z wieloma orkiestrami w Czechach i za granicą (Orkiestra filharmonii Czeskie Budziejowice, Passau University Orchestra, itp.)

Od roku 1999 jest pierwszym klarnecistą i solistą Filharmonii Morawskiej w Ołomuńcu. W sezonie koncertowym 2006/2007 był członkiem Makao Orchestra (Chiny) i pedagogiem gry na klarnet na Macao Conservatory.

Od roku 2001 jest nauczycielem gry na klarnet Konserwatorium P. J. Vejvanovskiego w Kromieryżu oraz Konserwatorium Akademii Ewangelicznej w Ołomuńcu. W 2010 roku pomyślne zakończył studia doktoranckie na Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie.

Intensywnie zajmuje się muzyką kameralną z instrumentami dętymi, smyczkowymi i fortepianem oraz jest członkiem i założycielem wielu kameralnych ugrupowań (Arion Quintet, Collegium Arion, trio Éclair, Q Air Force i inne). Zajmuje się również muzyką ludową oraz jazzową. Nagrał kilka płyt CD. 

 

MARTINA MERGENTALOVÁ – FORTEPIAN

Pochodzi z Kromieryża, gdzie studiowała grę na fortepianie w Konserwatorium im. P. J. Vejvanovskiego w klasie prof. Helena Zahradníčková. Kontynuowała także studia na JAMU w Brnie, gdzie w 2005 roku z sukcesem ukończyła studia w klasie prof. Jiří Skovajsa, a także w Akademii Sztuk Scenicznych, gdzie studiowała na stażu u prof. Mariana Lapšanskiego.

Brała udział w wielu konkursach jako solistka (Konkurs Smetany w 1996 i 2001), Pianistyczny Bratysława - 1999 (awans do finału), Konkurs Konserwatorium - 1999 (III nagroda), Konkurs Jubileuszowy im. F. Schuberta i J. Brahmsa w Brno - 1997 (I nagroda i nagrody za najlepsze wykonanie utworów J. Brahmsa i OF Korte), Konkurs im. Bohuslava Martinů - 2002 (wyróżnienie), Konkurs Beethovena w Hradcu nad Moravicí - 2003 (II nagroda), Konkurs im. Janáčka w Brnie - 2004 (1 nagroda i nagrody za najlepsze wykonanie kompozycji L. Janáčka i B. Martinů), konkurs Nováka w Kamenicach - 2010 (II nagroda), Art-Duo Competition Wiedeń 2012 (II nagroda), ConcorsoRivieradelaVersilia „Danielle Ridolfi“ 2013 (I nagroda ), ale także jako akompaniator (nagrody na wielu ogólnopolskich konkursach).

W 2002 i 2003 roku brała udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Luksemburgu, gdzie studiowała pod kierunkiem rumuńskiego pianisty prof. Dany Protopopescu. W 2004  i w 2008 uczestniczyła w kursach The Tel-Hai International Piano Master Classes w Izraelu, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. Victor Derevianka, profesorowie Sontraud Speidel i prof. Gabriela Kwoki. Jednocześnie otrzymała na tych kursach II nagrodę, a w 2008 roku I nagrodę w konkursie na najlepszą interpretację współczesnej kompozycji izraelskiej. W 2007 roku została zaproszona przez Towarzystwo Brahmsa na prestiżowy miesięczny pobyt studyjny w Brahms House w Baden-Baden, gdzie została ponownie zaproszona w 2009 i 2011 roku.

Co roku występuje w recitalach solowych i kameralnych. Uczy od 1996 roku, obecnie uczy gry na fortepianie w Konserwatorium im. P. J. Vejvanovskiego w Kromierzyżu i jest rozchwytywaną akompaniatorką. Od 2012 roku jest akompaniatorką międzynarodowych kursów skrzypcowych Bohuslava Matouška w Zlatá Koruna (w tym roku w Žďár nad Sázavou).

 

PROGRAM:

  1. Donizetti - Canzonetta
  2. Tučapský  - Milość i smutek - morawskie ludowe pieśni
  3. Schubert -Totus in corde lanqueo
  4. Franck - Panis angelicus
  5. Delibes - Duet kwiatowy z op. Lakmé

 

 

LUKASZIENIENIE  ZITA – LITWA

pianistka, organistka, wykonawca. Ukończyła Litewską Akademię Muzyki i Teatru, otrzymując tytuł magistra muzyki. Koncertuje w Litwie i poza granicami. Jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej Auksztoty.  Festiwal w tym roku odbędzie po raz dwudziesty piąty.

 W 2015 roku założyła Trio „Magistrai“ i jest jego kierownikiem. Już 32 lata jest pedagogiem w Szkole Muzycznej w Utenie: uczy młodych pianistów i organistów.  Od XXIX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku jest jego częstym uczestnikiem.

 

PROGRAM:

Gordon Young - 12 Compositions for organ:
Chaconne (After Couperin)

Chant modale
Plaint
Diapason voluntary
Divertissement
Grand choeur

Trumpet tune (adapted from Lully)

Interlude

Sarabande

Toccata (Homage to Widor)

Pastorale (After Delius)

 

 


Wykonawcy XLIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

 

4 lipca

TRIO CREMSIRIENSIS:

MARTINA MACKO – SOPRAN

ALEŠ JANEČEK – KLARNET

MARTINA MERGENTALOVÁ – FORTEPIAN

LUKASZIENIENIE  ZITA – LITWA

 

11 lipca

MARIA ZAŁANOWSKA – SOPRAN

PIOTR NALEŻYTY - BAS

KARINA JAKUBOWSKA – SKRZYPCE

KAROL DRYNKOWSKI – ORGANY

 

18 lipca

MAGDALENA WITCZAK – SOPRAN
AGNIESZKA WESOŁOWSKA – KLAWESYN

DARIUSZ HAJDUKIEWICZ -  ORGANY

 

25 lipca

DUMITRU HAREA – FLETNIA PANA –MOŁDAWIA 
ANDRIJ MELNYK – AKORDEON -UKRAINA
MARCIN ANTKOWIAK – KONTRABAS

RÓŻA LORENC – SKRZYPCE

WIKTOR BRZUCHACZ – ORGANY

 

 1 sierpnia

DUOACCOSPHERE

GRZEGORZ  PALUS – AKORDEON

ALENA BUDZIŇÁKOVÁ – AKORDEON – SŁOWACJA

KAROLAK ELŻBIETA – ORGANY

 

8 sierpnia

CHÓR PARAFII EWANGELICKIEJ W KWERFURCIE

MIRA CIEŚLAK - ORGANY

15 sierpnia

KWINTET POZNAŃ BRASS:

PAWEŁ ZADROŻNIAK - TRĄBKA, TRĄBKA PICCOLO

SŁAWOMIR FRAMSKI - TRĄBKA, FLUGELHORN

DAMIAN LOTYCZ - WALTORNIA

TOMASZ KACZOR - PUZON

JACEK KORTYLEWICZ – TUBA

MAREK KUDLICKI - ORGANY

22 sierpnia

LESZEK SZARZYŃSKI – FLET

JERZY SZAFRAŃSKI– OBÓJ, ROŻEK ANG

PAWEŁ PANASIUK - WIOLONCZELA

EWA ALCHIMOWICZ WÓJCIK SOPRAN

AGNIESZKA A PANASIUK - FORTEPIAN

JAN BOKSZCZANIN   - 0RGANY

29 sierpnia

FILHARMONIA KAMERALNA W ŁOMŻY

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – DYRYGENT

 

ZŁOTY LAUR MŁODEGO ORGANISTY

4.07 - TOMAS BABELIS – LITWA

18.07 - OSKAR MAJ – AM GDAŃSK

25.07 - DAMIAN SOROTA – UM WARSZAWA

1.08 - WOJCIECH WARYKIEWICZ – AM POZNAŃ