Renowacja infrastruktury cmentarza z I wojny światowej w Giżycku - II etap
PRZEJDŹ WYŻEJ
Renowacja infrastruktury cmentarza z I wojny światowej w Giżycku - II etap
Przywrócenie kwatery wojennej z czasów I wojny światowej
Renowacja nagrobków żołnierskich na cmentarzu z I wojny światowej w Giżycku
Mur Carnot’a
Renowacja INFRASTRUKTURY cmentarzA z I wojny światowej w Giżycku – II ETAP
Renowacja infrastruktury cmentarza z I wojny światowej w Giżycku - II etap
Gmina Miejska Giżycko realizuje zadanie pn. „Renowacja infrastruktury cmentarza z I wojny światowej w Giżycku – II etap”, realizowane przy współfinansowaniu ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Właściwego do Spraw Kultury i Dziedzictwa Narodowego - GROBY I CMENTARZE WOJENNE W KRAJU 2024.
Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej położony u zbiegu ulic Moniuszki i Turystycznej w Giżycku jest największą nekropolą z tego okresu w powiecie giżyckim.
Celem zadania jest obejmuje prace renowacyjne oraz akcję informacyjno-edukacyjną dotyczącą cmentarza z czasów I wojny światowej w Giżycku, przy Twierdzy Boyen: - remont wysokiego, żeliwnego krzyża cmentarnego - renowację obrzeży mogił wojennych - łącznie około 600 m bieżących - rekultywację roślinności na mogiłach wojennych - łącznie na powierzchni około 500 m kwadratowych - przygotowanie i ustawienie tablicy informacyjno-historycznej w miejsce obecnie istniejącej, starej i nieestetycznej - przeprowadzenie spotkania edukacyjnego poświęconego historii cmentarza, pochowanych na nim żołnierzy Rezultatem realizacji zadania będzie nadanie cmentarzowi właściwego, zadbanego stanu. Nekropola położona jest w eksponowanym miejscu miasta, przy największym obiekcie związanym z wydarzeniami I wojny światowej - twierdzy Boyen.
Cmentarz wojenny przy Twierdzy Boyen w Giżycku jest miejscem masowo odwiedzanym przez turystów, udających się na zwiedzanie Twierdzy Boyen – sztandarowego zabytku I wojny światowej na Mazurach. Rezultatem realizacji zadania będzie nadanie cmentarzowi właściwego, zadbanego stanu.
W 2023 r. renowacji i zabezpieczeniu poddano 207 nagrobków, zaś to zadanie obejmuje drugi etap prac, tj. remont wysokiego, żeliwnego krzyża cmentarnego, remont obrzeży mogił, rekultywację roślinności oraz ustawienie nowej tablicy informacyjnej.
Przy realizacji zadania wnioskodawca podejmie współpracę z Ośrodkiem Badań Europy Środkowo-Wschodniej, organizacją pozarządową o profilu naukowym, zajmującą się badaniami o działalnością popularyzatorską w zakresie dziedzictwa I wojny światowej (www.wielka-wojna.pl, profil fb: Dziedzictwo Wielkiej Wojny), mająca na swoim koncie zrealizowane projekty renowacji cmentarzy z czasów I wojny światowej.
Całkowita wartość zadania: 52 400,00 zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego to: 41 900,00 zł.
Okres realizacji projektu: 01.05.2024 r. – 31.12.2024 r.