Budowa galerii w schronie na ostatniej prostej

Prace nad budową galerii sztuki Schron Giżycko dobiegają końca. Już niedługo będzie można podziwiać odnowione poniemieckie schrony z wystawami najwybitniejszych malarzy z całego świata.

Artystów takich jak Picasso, Dali, Beksiński czy Rembrandt z całą pewnością nie trzeba przedstawiać osobom interesującym się sztuką malarstwa. Ich obrazy, oraz dzieła wielu innych twórców posiada w swojej kolekcji giżycczanin Dariusz Matyjas z Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress.

 

Schron

 

Jako fundacja, dysponując pokaźnymi zbiorami sztuki pragniemy stworzyć ekspozycję stałą pod tytułem "Rendez-vous ze sztuką".  100 najcenniejszych dzieł artystów m. in.: Rembrandt, Dürer, Picasso, Dali, Beksiński stanowić będą podstawę kolekcji dostępnej bezpłatnie dla mieszkańców miasta, uczniów szkół oraz turystów.

 

Otwarcie galerii planowane jest na przełomie maja i czerwca tego roku. Do zrobienia pozostały prace wykończeniowe we wnętrzu budynku oraz toaleta. Jak twierdzi Dariusz Matyjas najtrudniejszy był pierwszy etap prac, związany z wykonaniem projektu adaptacyjnego, remontem starego schronu i kładzeniem fundamentów.

 

Nikt nie chciał się podjąć tego projektu, na istniejącym schronie [...] W końcu Pan Marek Rosa zgodził się podjąć tego niełatwego zadania - wyznaje Dariusz Matyjas

 

Podczas wykonywania prac budowlanych natrafiono również na ciekawe znaleziska, takie jak statyw od moździerza, zabytkowe łóżka
z czasów drugiej wojny światowej, czy działający szyb wentylacyjny. Duży nacisk położono na odwzorowanie budynku na styl tamtych lat. Zadbano o takie elementy jak piec kaflowy, czy przeciwatomowe drzwi sprowadzone z Torunia.

 

Schron na Placu GrunwaldzkimSchron na Placu GrunwaldzkimSchron na Placu GrunwaldzkimSchron na Placu Grunwaldzkim

 

Głównym celem stworzenia tego nietypowego obiektu jest aktywizacja mieszkańców miasta oraz zapewnienie szerokiej oferty kulturalnej i edukacyjnej, również dla szkół z giżyckiego regionu. Jak przyznaje Dariusz Matyjas, budowa od początku wzbudzała duże zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów.

 

Na pewno będzie to cenne miejsce, gdzie ludzie będą mogli przyjść z gośćmi, lub sami podziwiać sztukę - mówi prezes Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress.

 

Fundacja nie zapomina też o lokalnych artystach i zapowiada prezentowanie twórczości artystów regionalnych. Giżycko, na ten moment, nie ma profesjonalnej galerii sztuki. Zdolnych, lokalnych twórców jednak nie brakuje. Ich prace są prezentowane w ramach regularnych wystaw organizowanych przez Giżyckie Centrum Kultury w Twierdzy Boyen. Dzięki realizacji projektu, będzie je można pokazywać szerzej, także w nowych wnętrzach Galerii Schron. Oprócz głównej wystawy planowane jest także utworzenie wystaw czasowych. Będą one pokazywać twórczość artystów z Polski, z zagranicy i z naszego regionu, lecz również stanowić będą prezentację pamiątek dawnego Giżycka.

 

Galeria Sztuki Schron z pewnością stanowić będzie kluczową pozycję turystyczną na mapie Giżycka, oraz obowiązkową atrakcję dla wszystkich pasjonatów sztuki, jak i osób pragnących wspierać twórczość lokalnych artystów.

 

Schron na Placu Grunwaldzkim maj 2023 - Piotr Chodkowski - praktyka UMSchron na Placu Grunwaldzkim maj 2023 - Piotr Chodkowski - praktyka UMSchron na Placu Grunwaldzkim maj 2023 - Piotr Chodkowski - praktyka UMSchron na Placu Grunwaldzkim maj 2023 - Piotr Chodkowski - praktyka UM

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Chodkowski, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu | Praktyka szkolna UM w Biurze Promocji i Polityki Społecznej