Czyste lasy | Czysta zabawa

Czyste lasy | Czysta zabawa
 • Kiedy

  24 Września 2022 ● 10:00

  24 Września 2022● 17:00

 • Gdzie

  ulica: Wzgórze św. Brunona
  11-500 Giżycko

 • Wstęp

  wstęp wolny

 • Organizator

  Stowarzyszenie Czysta Polska

 • Telefon

Spotkanie z Robertem Korzeniowskim, Panem Buźką, twórcami Abstrachuje.TV, warsztaty z Joanną Studnicką, zwiedzanie śmieciarki Miecia, zumba w plenerze, koncert TT Band i niezwykły prowadzący Irek Jakubek - to tylko kilka z atrakcji, które będą towarzyszyły pierwszej edycji akcji Czyste Lasy, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska.

Już w najbliższą sobotę 24 września, na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku rozpocznie się pierwsza edycja akcji Czyste Lasy. Nie tylko wspólnie posprzątamy okoliczne lasy, ale przede wszystkim będziemy bawić się podczas wielkiego pikniku edukacyjnego. Podczas wydarzenia dowiemy się, jak każdy z nas może na co dzień pomagać w ochronie środowiska naturalnego i zostawiać w nim tylko dobry ślad. 

Plakat

Śmieci w polskich lasach to ogromny problem. Przekonał się o tym chyba każdy z nas, wybierając się na rodzinny spacer w weekend, czy przyglądając się poboczom dróg, prowadzących przez duże kompleksy leśne.

 

Lasy Państwowe co roku wywożą z zarządzanych przez siebie terenów ponad 90 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To pojemność ok. 1000 tirów, a stanowi tylko ułamek całkowitej liczby odpadów, zalegających pod drzewami w całym kraju.

 

Zostawiamy dobry ślad 

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla przyrody. Szkło nie rozkłada się nigdy, a dodatkowo działa jak soczewka i pozostawiona na suchej ściółce może powodować pożary. Plastik prawdopodobnie rozkłada się 600 lat – trudno to określić, bo to wciąż młody „wynalazek”. Wiemy natomiast, że może doprowadzać do zadławienia zwierząt, a otwarte, puste butelki stają się grobowcem dla wielu owadów. Co więcej w wyniku rozkładu powstaje mikroplastik przedostający się do gleby i wody, a następnie do... naszych żołądków. Lista śmieci, które powinniśmy poddawać segregacji, a nie zostawiać w lesie jest bardzo długa. Podobnie, jak lista zagrożeń, które powodują.

 

Stowarzyszenie Czysta Polska – znane z akcji Czyste Tatry oraz Czysty Bałtyk, we współpracy z Lasami Państwowymi postanowiło znaleźć rozwiązanie problemu.

Dzięki wsparciu z grantu Fundacji Coca-Cola powstała akcja Czyste Lasy, która już w sobotę zawita do Giżycka i zostanie zorganizowana we współpracy z Miastem Giżycko.

Czyste Lasy to przede wszystkim edukacja. Na Wzgórzu św. Brunona stanie miasteczko ekologiczne, w którym odbędą się warsztaty, spotkania, prelekcje, konkursy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Będziemy razem sprzątać, zdobywać wiedzę i zachęcać do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska. 

 

Czysta Zabawa z ekologią

Akcja w Giżycku rozpocznie się o godzinie 10:00. Na rozgrzewkę organizatorzy przewidzieli zumbę oraz colour run – czyli bieg połączony z obsypywaniem się kolorowymi proszkami holi – tworzonymi tylko z naturalnych składników. Następnie na scenie odbędą się spotkania z gośćmi akcji, które poprowadzi znany z anteny RMF FM oraz RMF Maxxx Irek Jakubek. 

 

Jednocześnie w miasteczku trwać będą warsztaty, konkursy i animacje. W edukacyjnej śmieciarce „Mieci” będzie można zobaczyć z bliska proces recyklingu, a Rekopol wszystkich chętnych zapozna z zasadami prawidłowej segregacji śmieci. 

 

Zaplanowano warsztaty z Joanną Studnicką, która opowie o tym jak gotować zero waste. Nie zabraknie występów Tiktokerów, wśród których pojawi się uwielbiany przez dzieci Pan Buźka, a także spotkań z influencerami – m.in. znanymi i lubianymi twórcami Abstrachuje.TV. Będzie można również porozmawiać z ambasadorem akcji i mistrzem olimpijskim – Robertem Korzeniowskim.

 

Całe wydarzenie zamknie koncert TT Band – muzyków występujących w takich zespołach jak Pudelsi, Ich Troje, czy Chłopcy z Placu Broni.

Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie oczywiście sprzątanie lasu. Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają od organizatorów workoplecaki i bidony 100% rPET, a także worki na śmieci i rękawiczki. Do udziału w wydarzeniu może zgłosić się każdy – mały i duży.

 

Rejestracja będzie możliwa przed akcją za pośrednictwem strony:

https://czystapolska.org.pl/projekty/czyste-lasy/

 

Drodzy mieszkańcy, pięknie przywitajmy nadchodzącą jesień. W czasie letnich spacerów, ludzie zostawili po sobie w lasach zbędne rzeczy, które teraz należałoby usunąć. Wszystkich, którym leży na sercu czystość naszego miasta, najbliższej okolicy i całych Mazur, zachęcamy do włączenia się w tę wspaniałą akcję. Szczególnie cieszy, że udział w przedsięwzięciu zadeklarowały giżyckie szkoły, dzięki którym sprzątanie potrwa dłużej. Wspólnie posprzątajmy nasze otoczenie, dajmy dobry przykład i pożytecznie spędźmy najbliższą sobotę – tak do akcji zachęca Miasto Giżycko.

 

O projekcie Czyste Lasy 

Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu w wysokości 250 tys. dolarów, przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem wszystkich czterech wydarzeń zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie

zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło – takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy

zachowań w naturze. Będą spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.

Pierwsze wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki wsparciu Miasta Giżycka i Nadleśnictwa Giżycko. Wielkie wsparcie okazały również Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ZUOK Spytkowo oraz Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami. Dzięki nim, zabrane z lasu śmieci staną się odpadami i zyskają drugie życie. 

 

Terminy akcji:

• 24 września, Giżycko,  

• 1 października Lublin, 

• 8 października Niepołomice pod Krakowem,

• 15 października Wieliczka.

 

Stowarzyszenie Czysta Polska, Plac Szczepański 8, IV piętro, 31-011 Kraków, tel.

+48124286900

www.czystapolska.org.pl​