Dekalog bezpiecznego turysty | Rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej

„Dekalog bezpiecznego turysty” to rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych, wydane po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Są one częścią większej kampanii „Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie”.


 

DEKALOG BEZPIECZNEGO TURYSTY


Rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej  po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno – wypoczynkowych:
 

1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.


Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub, w ostateczności, odwołaj.


2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.


Jeżeli możesz to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych gdzie przebywają inni - pamiętaj o dystansie społecznym min 2 m oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, a także gdy nie możesz zachować wymaganej odległości od innych osób..


3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.


W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz,nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.


4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.


Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.


5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.


Od 30 maja możesz skorzystać na miejscu z usług restauracji i barów hotelowych, a od 6 czerwca pójść na hotelowy basen, do siłowni i klubu fitness. Pamiętaj jednak, że działają one w określonym reżimie sanitarnym. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na  stronie Ministerstwa Rozwoju.


6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.


Od 18 maja możesz zjeść posiłek w restauracji, kawiarni, barze, a także centrum handlowym zarówno na sali, jak i w ogródku restauracyjnym, jednak we wszystkich tych miejscach zarówno klientów, jak i obsługę obowiązuje ścisły reżim sanitarny.


7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.


Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, tj. odległości min. 1,5 m osoba od osoby. 


8. Sprawdź, czy  atrakcja turystyczna jest dostępna.


Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nadal nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc lub wchodząc na jej stronę internetową.


9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.


Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.


10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.


Zachowaj dystans społeczny wynoszący min. 1,5 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach lub gdy zachowanie odpowiedniej odległości od innych nie jest możliwe, wybieraj płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl.


 

DEKALOG BEZPIECZNEGO TURYSTY - ULOTKA


(Zasady zawarte w ulotce dotyczą obostrzeń obowiązujących na dzień 29 maja 2020)


Wytyczne oczywiście ulegają zmianie, ale istotne jest główne założenie i zasady - dbajmy o bezpieczeństwo swoje i sowich bliskich, zachowujmy dystans społeczny, nośmy maseczki i często dezynfekujmy ręce! Tylko w ten sposób możemy zminimalizować ryzyko zakażania wirusem, wywołującym COVID-19. 
Źródło: POT.GOV.PL