E-pit czeka na podatników od 15 lutego

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz piąty udostępniają Polakom usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. W usłudze jest dostępne oświadczenie o przekazaniu 1,5 % podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

 

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, podatnik sam decyduje w jaki sposób złoży zeznanie podatkowe. Do wyboru ma:

  • usługę Twój e-PIT
  • formularz interaktywny w e-Urzędzie skarbowym
  • w formie papierowej

 

 Usługa Twój e-PIT, a w niej zeznania za 2022 rok, czekają na podatników od 15 lutego 2023 r. w e-Urzędzie Skarbowym

 

Twój E-pit


Logowanie do usługi e-PIT

 Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

 

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.

 


Ulgi i 1,5% OPP

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 % swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Wojtuś Kozioł

Szczególnie polecamy przekazać swoje 1,5% na rzecz Wojtusia Kozioła. W 2023 r. Miasto Giżycko wspiera chłopca pozyskiwaniu środków na konieczną rehabilitację. 

Szczegółowe dane: 

KRS 0000037904 (Fundacja Zdążyć z pomocą),
w rubryce cel szczegółowy 1,5% należy wpisać:
32624 Kozioł Wojciech

7-letni Wojtuś zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym i padaczką lekooporną. Chłopiec urodził się jako zdrowe dziecko, jednak w 3. dobie swojego życia przestał oddychać i wystąpiły u Niego silne drgawki. Zdiagnozowano wirusowe zapalenie mózgu. Od 3. miesiące życia jest pod opieką wielu specjalistów i terapeutów. Obecnie Wojtuś porusza się przy pomocy chodzika, mówi bardzo dużo, jednak mowa jest zrozumiała tylko dla najbliższego otoczenia. Rodzice codziennie walczą o to, by w przyszłości Wojtek był samodzielny. Zbiórka wspierana przez Miasto to dla nich szansa na konkretne wsparcie, którą zamierzają wykorzystać.

 

 


Rozlicz PIT w Giżycku

To dzięki wkładowi giżyckich podatników miasto może się rozwijać.

Podatek od osób fizycznych (PIT) stanowi niemal 20% dochodu Giżycka. To dzięki wpływom z podatków sprawnie funkcjonują szkoły, przedszkola, przestrzenie publiczne, infrastruktura drogowa. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój Giżycka, a mieszkasz tutaj, pracujesz, albo po prostu kochasz nasze miasto i chcesz widzieć jak się zmienia - rozlicz swój PIT w Giżycku! 

 

 

Kładka nad Kanałem Łuczańskim

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski


Jak rozliczyć PIT w Giżycku?
Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, należy wpisać adres zamieszkania w Giżycku. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania.

 

 

GIŻYCKA KARTA MIESZKAŃCA

Okres rozliczeniowy to dobry moment na przypomnienie mieszkańcom o możliwości złożenia wniosku o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca. Karta gwarantuje zniżki w popularnych miejskich obiektach (basen, kino lodowisko), a także u wielu giżyckich przedsiębiorców - SPRAWDŹ.

GKM

 

 


Na podstawie informacji https://www.podatki.gov.pl/ i https://www.gov.pl/