Moje ręce krzyczą | Teatralny Manifest Głuchych

Moje ręce krzyczą | Teatralny Manifest Głuchych
  • Kiedy

    15 Października 2024 ● 18:00

    15 Października 2024● 20:00

  • Gdzie

    ulica: Kętrzyńskiego
    Nr domu: 8
    11-500 Giżycko
    Miejsce: Giżyckie Centrum Kultury

  • Wstęp

    wstęp wolny

  • Organizator

    Olsztyński Teatr Głuchych i Giżyckie Centrum Kultury

Olsztyński Teatr Głuchych oraz Giżyckie Centrum Kultury zapraszają na Performans/ Teatralny Manifest Głuchych MOJE RĘCE KRZYCZĄ.   15.10.2024 | 18:00 Sala widowiskowa GCK   Bezpłatne wejściówki do odbioru od 1 października 2024 r. w kasie kina Nowa Fala, w godzinach 9:00 – 15:00.   Plakat   Powstał na podstawie 15 wywiadów/ rozmów przeprowadzonych z osobami czującymi przynależność do środowiska i kultury Głuchych- były to osoby Głuche, słabosłyszące, z aparatami słuchowymi, z implantami ślimakowymi, z rodzin Głuchych, z rodzin słyszących oraz CODA (Child/Children of Deaf Adults).
W spektaklu zostaną poruszone następujące kwestie:

  • Tematy bliskie życiu i codziennemu funkcjonowaniu osób g/Głuchych we własnym środowisku bez dźwięku i problemach wynikających z przymusu odnalezienia się w świecie z dźwiękiem
  • Bogactwo Polskiego Języka Migowego i jego możliwości performatywne
  • Różne formy twórczości osób Głuchych

Premiera spektaklu odbyła się 25 maja 2023 w “starej Baszcie” na ulicy Okopowej 15 w Olsztynie gdzie obecnie mieści się Sznaps Bar- tam kiedyś swoje próby miała Pantomimy Olsztyńska pod kierownictwem Profesora Bohdana Głuszczaka. Jest to więc budynek naznaczony historią zarówno olsztyńskich g/Głuchych jak i historią teatralną Olsztyna.
Performans wykonywany jest przez osoby Głuche w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na żywo na foniczny język polski. Projekt w swojej początkowej, premierowej fazie realizowany był w ramach projektu dyplomowego Natalii Świniarskiej na studiach pedagogika teatru prowadzonych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w kooperacji z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.   Promotorką projektu dyplomowego była reżyserka, pedagożka teatru, twórczyni Teatru 21, Prezeska Zarządu Fundacji Teatr 21, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Uniwersytecie Warszawskim- Justyna Sobczyk.
Do spektaklu stworzona jest również interaktywna instalacja artystyczna, której odbiorcami są widzowie przed spektaklem, wprowadzająca w tematykę wydarzenia oraz ukazująca olsztyńską społeczność Głuchych.   Projekt, do którego mamy przyjemność Państwa zaprosić, realizowany jest w ramach Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej, finansowany przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Partnerem i w realizacji projektu jest Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych. Reżyseria: Natalia Świniarska Zespół aktorski/ wykonawcy: Małgorzata Mickiewicz Aleksandra Lipska Emil Wardziak