Od jutra obowiązek zasłaniania ust i nosa!

Od czwartku 16 kwietnia do odwołania


wchodzi w życie obowiązek zasłaniania


nosa i ust w miejscach publicznych


 
 
 
Obowiązek dotyczy noszenia maseczek w celu zasłaniania ust i nosa. Sprawdzą się także wszelkiego rodzaju chustki, szaliki, kominy itp. Najważniejsze, aby zasłonić usta i nos.
Nakaz obowiązuje wszystkich będących w miejscach publicznych - na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, kościołach, czy też targowiskach.
Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości m.in. dwóch metrów.
Przepisy nie będą dotyczyć dzieci w wieku do lat czterech, osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust lub nosa, osób, które mają problemy z oddychaniem, pasażerów w samochodzie - jeśli mieszkają razem, kierowców publicznego transportu i przewoźników prywatnych - jeśli są oddzieleni od pasażerów przesłoną.
Nakaz nie obowiązuje również pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych (WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!).
Giżycko otrzyma 23 tys. sztuk maseczek w ramach akcji „Maseczki dla Polski”, dotrą one do nas pod koniec kwietnia. Organizator akcji dostarcza tyle maseczek, ile jest zgłoszonych osób do opłat za odpady. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. 
Pamiętajmy - usta i nos możemy zakrywać nie tylko specjalnie przeznaczoną do tego maseczką. Te typowo medyczne zostawmy pracownikom służby zdrowia, im są najbardziej potrzebne! Nam wystarczy maseczka z materiału (można ja uszyć samodzielnie lub zrobić rozeznanie - lokalnie zajmuje się tym wiele osób), szalik lub chustka.
 
Akcję „Maseczki dla Polski” można dobrowolnie wspomóc:

 


W Giżycku maseczki można kupić m.in. w tych miejscach:


- Hurtownia Kwiatów Paula Giżycko
- Hurtownia Pościeli Giżycko
- Pracownia Żeglarska Zofia Wójtowicz
- Kwiaciarnia Łodyga
- Firma Handlowa "Oleńka"


 
fot. pixabay.com