Poznaj województwo łódzkie... w Giżycku

Giżycko odwiedzi infobus promujący walory województwa łódzkiego. Przez dwa dni, w specjalnym punkcie na Pasażu Portowym będzie można porozmawiać z organizatorami o ciekawostkach regionu, historii, zabytkach i atrakcjach. 

 

Infobus promujący województwo łódzkie

10 - 11 sierpnia 2021 r. 

Pasaż Portowy

 

Województwo Łódzkie to jeden z nieodkrytych obszarów Polski, który może zainteresować nawet najbardziej wymagających turystów.  

Wyjątkowość Ziemi Łódzkiej polega przede wszystkim na jej różnorodności przejawiającej się poprzez bogactwo  etnograficzne, spuściznę historyczną a także mnogość atrakcji przyrodniczych i wyjątkowe zabytki architektury.

 

W regionie zlokalizowane są zaskakujące zabytki militarne, na które składa się m.in. kompleks schronów dla pociągów w Konewce i Jeleniu, a także Skansen Rzeki Pilicy, w którym  gromadzone są  pojazdy z czasów II wojny światowej. Miłośników architektury romańskiej zainteresują majestatyczne świątynie tj.: największa w Polsce kolegiata w Tumie, a także kościół pod wezwaniem św. Idziego w Inowłodzu. Wśród ciekawych obiektów do odwiedzenia jest Opactwo Cysterswów w Sulejowie.

 

Ziemia Łódzka jest również jednym z miejsc często wybieranych przez filmowców.  Spośród setek tytułów kręconych tu filmów  można wymienić: oskardową „Idę”, „Ziemię obiecaną”, „Pana Tadeusza”, „Akademię pana Kleksa”, „Chłopów”, „Vabank” , czy też film „W ciemności”. A także seriale tj.: „Stawka większa niż życie”, „Czterej pancerni i pies”, „Komisarz Alex” i wiele wiele innych.

 

Turystów zainteresowanych wypoczynkiem na łonie natury zainteresują malowniczo wijące się wśród lasów doliny rzek np. Pilicy i Warty, także parki krajobrazowe m.in. Bolimowski, Załęczański, Spalski, Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, które chronią wartościowe przyrodniczo zakątki regionu. Obszary te stwarzają bardzo dogodne warunki do uprawniania turystyki pieszej, kajakowej czy też rowerowej. Miłośników żeglarstwa z przyjemnością możemy zaprosić nad Zalew Sulejowski i Zbiornik Jeziorsko. 

 

Miasto Łódź – stolica regionu jest wymarzonym miejscem na wycieczkę dla fascynatów historii a także architektury przemysłowej i pałacowej. Po dziś dzień można odnaleźć tu zabytki świadczące o bogatej wielokulturowej przeszłości miasta,  budowanego przez społeczność niemiecką, żydowską, rosyjską i polską. Do najciekawszych obiektów wartych odwiedzenia należy największy w Polsce cmentarz żydowski. Podróży po Łodzi nie można uznać za udaną bez odwiedzin w Manufakturze i na ul. Piotrkowskiej, która jest wizytówką miasta.

 

Fot. organizator