Zakończenie II etapu prac renowacyjnych na cmentarzu z I wojny światowej przy Twierdzy Boyen

Logotyp

Gmina Miejska Giżycko w dniu 31.12.2024 r. zakończyła realizację II etapu prac renowacyjnych na cmentarzu z I wojny światowej przy Twierdzy Boyen, w ramach projektu pn. „Renowacja infrastruktury cmentarza z I wojny światowej w Giżycku – II etap” współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach działań projektowych oczyszczono i zabezpieczono farbą żeliwny pomnik (krzyż) cmentarny wraz z betonową podstawą. Renowacją objęte zostały mogiły żołnierskie, w tym oczyszczono i wypoziomowano około 600 mb. obrzeży, wymienione zostały podłoża, dowieziono blisko 500 m2 żwir, wykonano rekultywację roślin.

 

Zarówno krzyż jak i mogiły oczyszczono z mchów i porostów, zabezpieczono powierzchnie przed ponownym, szybkim porastaniem mchami i porostami. Zwieńczeniem prac było przygotowanie i zamontowanie tablicy o treści historycznej przy cmentarzu.

 

Ostatnim etapem tego projektu było spotkanie edukacyjne poświęcone historii cmentarza, pochowanych na nim żołnierzy oraz przedstawienie zakresu prac w ramach projektu. Podczas spotkania przedstawiona została prezentacja obrazująca stan cmentarza przed rozpoczęciem prac i po ich zakończeniu. Pokrótce przedstawiono historię cmentarza. Zwrócono uwagę, iż zmarli byli chowani na terenie znajdującym się również poza terenem ogrodzonym cmentarza. W tym zakresie były wykonywane pomiary georadarem.

 

Na cmentarzu znajduje się grób o specjalnym znaczeniu. Pochowano w nim generała majora Petera von Blankensee, rannego 28 października 1914r. w walkach w okolicach Romanowa koło Ełku, przywiezionego do lazaretu twierdzy Boyen, gdzie zmarł 14 listopada 1914r. Niestety brakuje tablicy nagrobnej. Strona społeczna spotkania sugerowała odnalezienie dokumentacji fotograficznej i odtworzenie tablicy nagrobnej jak również odtworzenie dawnych nasadzeń. Poruszony został temat ogrodzenia, które wymaga wymiany a także potrzebę ustawienia tablicy informującej, iż na terenie przyległym do cmentarza, również byli chowani ludzie.  Informacja taka miałaby wpływ na zachowanie użytkowników tego terenu.

 

Wszystkie prace wykonywane były zgodnie z zezwoleniem Warmińsko-Mazurskiego  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Działania w projekcie były kontynuacją pierwszego etapu prac, który odbył się w 2023 roku i obejmował renowację 207 nagrobków poprzez usunięcie mchów i porostów, odnowienie inskrypcji i pokrycie płyt nagrobnych środkiem zabezpieczającym przed ponownym porastaniem niepożądaną roślinnością.

 

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Giżycko mogła przywrócić porządek i utrzymać właściwy, zadbany stan historycznego Cmentarza.