Uroczystości patriotyczne 2 i 3 maja | Relacja

Początek maja to czas na przypomnienie ważnych dla Polski wydarzeń. Dzień Flagi, który obchodzimy 2 maja, został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

 

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, we wtorek 3 maja o 9.00, odbyła się Msza św. za Ojczyznę w Sanktuarium Św. Brunona – patrona Giżycka oraz symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikami pamięci narodowej przez samorządowców, przedstawicieli organizacji kombatanckich i społecznych, wojska, szkół, ZHP oraz mieszkańców. Nad oprawą wydarzenia czuwało Giżyckie Centrum Kultury.

 

Fot. UM Giżycko A. Dębek

 

Dzisiaj obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja – jako upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Było to bardzo szczególne wydarzenie, bo była to pierwsza w Europie i druga na świecie taka ustawa. Polska była wzorem do naśladowania.

Dzisiaj również dajemy przykład i pomagamy naszym sąsiadom, których kraj jest objęty barbarzyńską wojną. Naszym obowiązkiem jest zaopiekować się kobietami i dziećmi, osobami starszymi, które u nas szukają schronienia oraz pomoc tym, którzy walczą.... o pokój. Również nasz -  podsumował uroczystości burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

 

Kadry z filmu Gazety Giżyckiej

 

Giżycko kontynuowało świętowanie w centrum miasta. W samo południe na Pasażu Portowym, Polacy, Litwini i Ukraińcy, wszyscy chętni, wspólnie wykonali poloneza w plenerze. Inicjatorem wydarzenia był Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku. W ubiegłych latach pomysłowi przeszkodziła pandemia koronawirusa. Tym razem organizatorzy cieszyli się liczną, międzynarodową frekwencją.