Bezpieczniej z wodą

Przed nami jeszcze dwa tygodnie wakacji. Gorąca pogoda sprzyja zabawom w wodzie i sportom wodnym. Podczas korzystania z uroków lata należy bezwzględnie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w wodzie i codziennym nawadnianiu organizmu. 

ABC BEZPIECZEŃSTWA NAD WODĄ
Najważniejszy rozsądek!

Fot. pixabay.com

 

O zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą, regularnie przypomina Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku www.mopr.com.pl. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad, zapewni nam i naszym bliskim bezpieczny i spokojny wypoczynek.

 

Podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą (MOPR.com.pl):

  • Gdy zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy bezwzględnie powiadom o tym ratownika. Zadzwoń po pomoc:
    601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą (cały kraj)
    984 – Numer alarmowy nad wodą (szlak WJM i jez. Jeziorak)
  • Idąc na plażę zabierz ze sobą:
    – naładowany telefon komórkowy w wodoszczelnym opakowaniu,
    – ręcznik plażowy, krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy
    – wodę, batonik lub lekką przekąskę
    – parawan lub parasolkę
  • Kąp się tylko w miejscach strzeżonych. Przed kąpielą sprawdź u ratownika dyżurującego jaka jest temp. wody, powietrza, siła wiatru.
  • Zwracaj uwagę na oznakowanie plaży:
    – Bojki żółte strefa dla umiejących pływać
    – Bojki czerwone strefa dla nieumiejących pływać
    – Flaga biała – kąpiel dozwolona
    – Flaga czerwona – kąpiel zabroniona
  • Bezwzględnie przestrzegaj poleceń ratownika 
  • Przed kąpielą:
    – Schładzamy wodą kark, klatkę piersiową
    – Nigdy nie wskakuj do wody po dłuższym opalaniu
    – Kąpiąc się połowę czasu poświęć na zabawę, a drugą część poświęć na doskonalenie pływania
    – Nie stosuj żadnych używek np. alkoholu
  • Pamiętaj o nakryciu głowy, smarowaniu kremem do opalania i piciu płynów. Staraj się opalać czynnie tzn. często zmieniaj pozycję, graj w siatkówkę plażową, buduj zamki z piasku itp.
  • Gdy istnieje możliwość pomocy poszkodowanemu bez narażania własnego bezpieczeństwa starajmy się tej pomocy udzielić.
  • Korzystając z atrakcji na wodzie takich jak: kajak, rower wodny, żaglówka, motorówka, skuter wodny itp. zakładaj kamizelki ratunkowe.
  • Pamiętajmy! Odpoczywając nad wodą czy na wodzie nie jesteśmy sami. Uszanujmy odpoczynek innych.
  • NIGDY nie spożywajmy alkoholu lub innych środków odurzających wypoczywając nad wodą i na wodzie.
  • Skoki do wody
    – Kąp się w miejscach do tego wyznaczonych i pod opieką ratowników
    – Zapytaj ratownika, gdzie można bezpiecznie skakać do wody.
    – Jeżeli decydujesz się kąpać w nowym, nieznanym nam miejscu wejdź powoli do wody. Sprawdź czy nurt wody nie jest zbyt silny, jaka jest głębokość, czy na dnie nie ma ostrych przedmiotów, kamieni, które mogłyby zagrozić nam podczas kąpieli. Nigdy nie skacz do wody w miejscach do tego nieprzystosowanych!
    – Nigdy nie kąp się sam. Pamiętaj, aby zawsze ktoś był na brzegu w razie niebezpieczeństwa i mógł zareagować np. wezwać pomoc.

NAWADNIANIE ORGANIZMU

Fot. pixabay.com

 

Podczas upałów niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu. Dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów płynów dziennie, a w czasie upałów, a także dużej aktywności fizycznej, ilość ta wzrasta nawet dwukrotnie.  

Najlepszym wyborem, spośród wszelkich płynów, jest woda niegazowana. Popijana regularnie w ciągu dnia pozwala uzupełniać niedobory elektrolitów. O piciu wody należy przypominać przede wszystkim dzieciom i seniorom. Na rynku jest wiele dostępnych marek wód. Ważne, by wybierać te o wysokim stopniu mineralizacji. Nie trzeba jednak szukać długo, wystarczy odkręcić kran. Woda w giżyckich kranach - Czysta Giżycka to propozycja godna polecenia. 

 

CZYSTA GIŻYCKA | PIJ WODĘ PROSTO Z KRANU!

 

Miasto Giżycko we współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Giżycku zachęca do picia wody kranowej. Ambasadorem akcji jest Aleksandra Juszkiewicz, biolożka, ekolożka, rozpoznawalna jako zwyciężczyni programu kulinarnego MasterChef.

Aleksandra Juszkiewicz, fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 

Czysta | Woda z Giżycka


Celem kampanii jest poszerzanie świadomości mieszkańców w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, realny wpływ na zmniejszenie produkcji plastiku i przekonanie giżycczan o tym, że w ich kranach płynie naprawdę pyszna woda.


Poborem, uzdatnianiem i dystrybucją wody na potrzeby ludności Giżycka zajmuje się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. przy ul. Obwodowej 6 w Giżycku. Surowcem do produkcji wody są zasoby wód podziemnych Puszczy Boreckiej. Wody te są znacznie czystsze od wód powierzchniowych. Wynika to z faktu iż są chronione przed bezpośrednimi wpływami zanieczyszczeń atmosferycznych oraz z powierzchni ziemi. Giżycka woda pobierana jest z głębokości od 212m do 44m. W pobliżu stacji uzdatniania wody znajduje się 15 studni wierconych, które za pomocą podwodnych agregatów, doprowadzają wodę surową do punktu uzdatniania.

 

Giżycką kranówkę cechuje wysoki stopień mineralizacji, ponad 700 mg/l. To więcej niż w wielu popularnych wodach butelkowanych. 

 

Skład poszczególnych związków mineralnych

(na podstawie badania zlec. przez PWiK)

 

mg/l Sód (Na) 21,3 Magnez (Mg) 22,6 Potas (K) 3,24 Wapń (Ca) 105 Siarczany 39,0 Chlorki 20,3 Fluorki 0,36 Wodorowęglany 429 Ditlenek węgla > 250

Ola Juszkiewicz codziennie wybiera giżycką kranówkę

Wideo: gizycko.pl/ Kamil Koletyński