Lepiej słuchać na fizyce, niż... czyli Dzień Języka Ojczystego w SP7

Lepiej słuchać na fizyce, niż się "bujać" całe życie... O lepiejach, czyli krótkich, wierszykach o żartobliwej tematyce, których pierwszy wers rozpoczyna słowo lepiej, a drugi niż, przypomnieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Mistrzynią tej formy była Wisława Szymborska.

"Siódemka" postanowiła uczcić święto, łącząc je z ogólnopolskim projektem ,,Mistrzyni Szymborska", w którym bierze udział. Uczniowie tworzyli lepieje, lapbooki i plakaty inspirowane wierszami Noblistki.

 

Święto obchodzone 21 lutego zwraca uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Chętni uczniowie przyszli tego dnia ubrani w koszulki pokazujące piękno, bogactwo i oryginalność języka polskiego. Pojawiła się też gazetka z ciekawostkami o naszej ojczystej mowie. W holu głównym można było podziwiać prace wykonane przez młodzież na, ogłoszone kilka dni wcześniej, konkursy. 

  Uczennice SP&

Fot. J. Filipkowska, SP7

 

Najlepsze lepieje w 4b

Konkurencją, która zaangażowała całe klasy, było  stworzenie plakatów z lepiejami, czyli krótkimi (bo dwuwersowymi) wierszykami o żartobliwej tematyce, których pierwszy wers rozpoczynało słowo lepiej, a drugi niż. Mistrzynią tej formy była patronka roku 2023 - Wisława Szymborska, ale i giżyckim uczniom nie można odmówić talentu w tym temacie. Okazało się, że najciekawsze stworzyli uczniowie klasy 4b, zajmując pierwsze miejsce. Na drugim uplasowała się 6b, a na trzecim 8h.  

 

Lapbook Martyny Melnyk

W konkursie na lapbook o Noblistce pierwsze miejsce otrzymała Martyna Melnyk z 8b, tworząc oryginalną pracę, bo drewnianą. Kolejne miejsce przypadło Idzie Bogaciel z 8c, a trzecie ex aequo Klaudii Kondrackiej i Mai Sowuli (obie z 8e).   

 

Ida Bogaciel ze zwycięskim plakatem

W konkursie na plakat lub kolaż inspirowany wierszem Szymborskiej wygrała Ida Bogaciel, drugie miejsce zajęła Ula Mikołajczak z 6a, a trzecie Zosia Laszczkowska z 6a.   

 

Malwina Asanowicz mistrzynią anagramów

W czasie długiej przerwy uczniowie mogli spróbować swoich sił w tworzeniu anagramów z wylosowanego wyrazu na czas. Najlepsza okazała się Malwina Asanowicz z 7b, tuż za nią ex aequo Piotr Kryska z 8f i Anna Cygler z 2a. Trzecie przypadło Wiktorowi Urbanowiczowi z 8f.   Rozdanie nagród nastąpiło 23 lutego. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i słodycze. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie święta oraz uczestnikom zabaw. Jak pisała Karolina Błażejczyk - „Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!”.   

 

Fotorelacja z wydarzenia, fot. J. Filipkowska, SP7

Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko Dzień Języka Ojczystego w SP7 Giżycko