Giżyckie placówki w projekcie ABC Empatii

Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa. Żadne dziecko nie powinno czuć się gorsze, dlatego, że (na pozór) różni się od innych. Bo tak naprawdę... WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI - takimi słowami wita czytelników Artur Czepczyński z Czepczyński Family Foundation w specjalnej edukacyjnej książce, której egzemplarze właśnie trafiły do giżyckich placówek miejskich.

Zestawy książek "ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami" otrzymały Szkoła Podstawowa nr 3 i Przedszkole nr 1, uczestnicy projektu ABC Empatii. To właśnie te placówki prowadzą oddziały integracyjne i z problemami związanymi z projektem spotykają się najczęściej. Wdrażanie projektu koordynuje Miejski Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli.

ABC Empatii

ABC Empatii to projekt, który poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidować bariery i stereotypy związane z osobami z niepełnosprawnościami, oraz wpływać na zmianę myślenia i negatywnych postaw. Autorem książki wydanej w ramach projektu są Wiktor Czepczyński, Żaneta Kupczyk oraz Katarzyna Muzyka-Jacheć. Projekt jest skierowany do dzieci w wieku 5-10 lat. 

 

CFF przekazuje w roku pilotażowym książki oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli. Sama książka ma być zalążkiem do dialogu z dzieckiem na temat funkcjonowania osób z różnymi niepełnosprawnościami, bardziej lub mniej widocznymi. 

Założenia projektu

  • pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia,
  • wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu,
  • uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia,
  • kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców,
  • wsparcie metodyczne nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wyposażenie ich w wartościowe materiały edukacyjne,
  • wsparcie rodziców i opiekunów zaopatrując ich w narzędzie do rozmowy z dziećmi,
  • nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności.

Marzeniem twórców jest, aby projekt "ABC - Empatii" był realizowany w każdej szkole podstawowej w naszym kraju, a książka "ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami" znalazła się na półce w każdym domu - i tego im życzymy, bo to naprawdę wyjątkowa pozycja.

 

Fot. gizycko.pl/ JMK