Historia Galindy w przepięknej animacji

Mijamy ją codziennie przy dawnym kinie Fala, latem siadamy na ławeczce obok, często robimy przy niej zdjęcia, a wielu z nas wciąż nie zna jej historii. Zapraszamy na animowaną historię giżyckiej "panny z żabką", zrealizowaną przez Kamę Fundichely. 
"Jest takie miejsce wśród mazurskich jezior, którego nazwa wiąże się z pewną legendą. Ci, którzy znają tę historię, nazywają to miejsce Wyspą Miłości, inni po prostu Grajewską Kępą.
Dawno, dawno temu, na wyspie żył rybak wraz z żoną. Wiodło im się bardzo dobrze, nigdy nie brakło im ani jedzenia, ani schronienia. Wyspa była ich wymarzonym domem. Rybak wraz żoną dochowali się trzynastu córek. Najmłodsza z nich, o imieniu Galinda, wyróżniała się urodą i mądrością. Rodzice postanowili, że to ona zostanie dziedziczką Wyspy Miłości. 
https://www.youtube.com/watch?v=na798jZJuv8&t=94s&fbclid=IwAR25A18ukewj2oKHkhDs80sa5nVmwXcY0mjVySVnFYonMV6JWNqxYi_oP0U
Galinda wyrosła na piekną, mądrą i ciekawą świata dziewczynę. Z czasem zaczęła interesować się życiem ludzi na lądzie. Wieczorami przypływała na brzeg pobliskiego miasteczka Giżycka i tam podglądała ludzi w ich codziennych zajęciach. Pewnego razu Galinda ujrzała młodzieńca, do którego poczuła ogromną sympatię. Młodzieniec ów, również spostrzegł Galindę i zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Od tego dnia młodzi spotykali się codziennie, robili to jednak w tajemnicy przed rodzicami Galindy, którzy wybrali już męża dla swojej córki, dziedziczki Wyspy Miłości. 
Niestety, szczęście młodych nie trwało długo. Ojciec Galindy, dowiedziawszy się o miłości córski do ubogiego chłopca, wpadł we wsciekłość i postanowił rozdzielić zakochanych. Udał się z prośbą o pomoc do kobiety, która trudniła się magią. Czarownica zgodziła się pomóc, w zamian za zapłatę. Wpadła na pomysł, żeby udawać Galindę i pod jej postacią spotkała się z chłopakiem. Pocałunek czarownicy zamienił młodzieńca w żabę.
Galinda długie godziny czekała na ukochanego  w ich sekretnym miejscu spotkań, w koncu smutna i bardzo rozczarowana, ruszyła w stronę domu. Tak mogłaby się zakończyć opowieść o Galindzie z Wyspy Miłości, triumfem ojca, który nie dopuścił do ślubu córki z ubogim chłopcem z Giżycka, jednak ta historia ma inne zakończenie. Galinda, wracając do domu, usłyszała bardzo głośny rechot żab. Jedna z nich była głośniejsza od pozostałych. Dziewczyna zbliżyła się do niej, wzięła na rękę i rozpoznała w niej swojego ukochanego. W tym momencie serce Galindy pękło z rozpaczy i dziewczyna zastygła bez ruchu. Historię nieszczęśliwej miłości Galindy upamiętnia postawiony w Giżycku pomnik fontanna".


Animacja powstała na podstawie mazurskiej legendy o Galindzie z Wyspy Miłości z okolic Giżycka. Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2020 roku.
Więcej o autorce i kulisy powstawania animacji - krótki film dokumentalny z Kamą Fundichely

Instagram - Kama Fundichely
YouTube - Kama Fundichely
Facebook - Kama Fundichely Art

Grafika: kadr z filmu