Korsar Euro Cup 2021 | Korsarze dla klimatu

Korsar Euro Cup 2021 | Korsarze dla klimatu
  • Kiedy

    8 Września 2021

    11 Września 2021

    Całodniowa

  • Gdzie

    ulica: Dąbrowskiego
    Nr domu: 14
    11-500 Giżycko

  • Organizator

    Polska Flota Klasy Korsarz

  • E-mail

Giżycko we wrześniu 2021 r. będzie gościć światową flotę klasy Korsarz w ramach Pucharu Europu Klasy Korsarz, Korsar Euro Cup 2021. Impreza odbędzie się w Ekomarinie Giżycko, na Jeziorze Niegocin, 8-11 września 2021, pod szczytnym hasłem „Korsarze dla Klimatu”. Giżycko jako miejsce przeprowadzenia regat nie zostało wybrane przez przypadek. Usytuowane jest w samym sercu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz posiada bogatą tradycję żeglarską, a także odpowiednią, nowoczesną infrastrukturę.

 

 

  Puchar Europy Klasy Korsarz & Mistrzostwa Polski Klasy Korsarz

8 - 11 września

Jezioro Niegocin, Port Ekomarina        

 

 

Ramowy plan imprezy:  

 

Środa | 08.09

11.00 Uroczyste rozpoczęcie Korsar Euro Cup 2021 i MP Klasy Korsarz

13.00 - 17.00 wyścigi regatowe *  

 

Czwartek/ piątek | 9.09 - 10.09

11.00 - 16.00 wyścigi regatowe*  

 

Sobota | 11.09

11.00 - 11.30 Uroczysta parada spinakerowa flotylli ok. 50 jachtów klasy Korsarz wzdłuż mola w Giżycku*

12.00 - 15.00 wyścigi regatowe*

17.00 Uroczyste zakończenie i ceremonia dekoracji zwycięzców

18.00 Giżycka Grupa Regatowa i Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska zapraszają na wernisaż pracy Jolanty Rejs „Miłość nie umiera…”, wykonanej na żaglu klasy regatowej Laser Radial 4,7 oraz wystawy „Giżycko (Lötzen); Pamięć i pragnienia.”  

 

KEC21 i MP Klasy Korsarz odbywają się pod patronatem PZŻ oraz Burmistrza Miasta Giżycka  

* dla publiczności- możliwość obserwacji z mola w Giżycku  

 

logo_PFKK_2

 


Korsarz – dlaczego warto dołączyć? Łódź klasy Korsarz to jacht dwuosobowy, rekreacyjno-regatowy, niemiecka klasa narodowa. Projekt tego jachtu wyszedł spod ręki Kurta Kallharta i Ernsta Lehfelda  w 1958 roku. Od tej pory produkcją jachtów, przy zastosowaniu najnowszych technologii, zajmują się dwie wiodące stocznie niemieckie- Mader i Hein. Korsarz to nieduży jacht otwartopokładowy, długości 5 m, szerokości 1,75 m oraz o wadze około 130 kg (gotowy do pływania). Te niewielkie wymiary sprawiają, że wodowanie jachtu nie stanowi problemu dla dwuosobowej załogi. Dodatkowo kształt kadłuba oraz niewielkie zanurzenie (0,1 m) pozwalają na żeglugę ślizgową już przy wietrze około 3o Beauforta, co daje niezapomniane wrażenia z pływania. Jacht posiada ożaglowanie typu slup – fok i grot o łącznej powierzchni 14,7 m2 oraz spinaker o powierzchni około 15 m2. W czasie regat Korsarz obsługiwany jest przez dwuosobową załogę – sternika i załoganta. Przy mocniejszych wiatrach, załogant balastuje na trapezie, czyli w specjalnej uprzęży, która pozwala mu wychylać się całym ciałem poza burtę jachtu i w ten sposób rekompensować przechył. Do dyspozycji sternika są pasy balastowe, które również pozwalają mu dodatkowo wspierać załoganta w balastowaniu. Korsarz, jak przystało na typową regatówkę jest bardzo czuły na wszelkie ustawienia i stosunkowo łatwo go przewrócić. Na szczęscie, dzięki dobrze zaplanowanym komorom wypornościowym i stosunkowo niewielkiej wadze, nawet jedna osoba jest w stanie go postawić. Wywrotki bywają dodatkową atrakcją na regatach i często są przedmiotem wieczornych wspomnień przy ognisku i gitarze. Jacht również może być wykorzystywany do pływania rekreacyjnego. Pozwala wtedy zabrać na pokład nawet 4 osobową załogę. Korsarz jest popularny w krajach niemieckojęzycznych: Austrii, Niemczech, Szwajcarii, ale również już od kilkunastu lat w Polsce. Załogi są zrzeszone w narodowych stowarzyszeniach klasy Korsarz, nad którymi czuwa IKCA – International Korsar Class Association. Polska Flota Klasy Korsarz (PFKK https://korsar.pl/pl/ ) jest drugim najliczniejszym członkiem tej międzynarodowej wspólnoty. Aktualnie mamy w Polsce ponad 70 zarejestrowanych jednostek. Regaty klasowe organizowane są w Europie i Polsce praktycznie co weekend. Regularnie odbywają się też Międzynarodowe Mistrzostwa poszczególnych krajów, Mistrzostwa Młodzieżowe, Puchar Europy, czy Puchary Krajowe. Tak więc klasa Korsarz daje przepustkę do międzynarodowego żeglarstwa regatowego na poziomie amatorskim oraz spróbowania wielkiego ścigania na najlepszych akwenach w Europie.


Dlaczego Giżycko? Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy. Jest wiele przesłanek, które sprawiają, że Korsar Euro Cup w 2021 roku w Giżycku będzie niezapomnianą przygodą. Po pierwsze– akwen. Jezioro Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest umiarkowanie głębokie, dochodząc do prawie 40 m głębokości. Znajduję się w centrum szlaku WJM, co daje dobry dostęp zarazem na północ, jak i na południe tej wspaniałej krainy. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Kisajno, z którym się łączy Kanałem Łuczańskim (Giżyckim), od południa z Jeziorem Bocznym, a od zachodu z Jeziorem Tajty (poprzez Kanał Niegociński/Wilkaski). Dość duża powierzchnia (26 km2) oraz owalny kształt dają sporą elastyczność w organizacji regat i ustawieniu dobrych, i długich tras. Dlatego Niegocin jest lubiany zarówno przez żeglarzy turystycznych, jak również często gości na swoich wodach regaty różnych klas. Po drugie- to właśnie tutaj prężnie działa Giżycka Grupa Regatowa. Stowarzyszenie, które może pochwalić się wieloma utalentowanymi żeglarkami i żeglarzami, którzy odnoszą sukcesy sportowe na arenie polskiej i międzynarodowej. A co może nawet ważniejsze, w GGR skupieni są prawdziwi zapaleńcy i jednocześnie profesjonaliści od organizacji regat. Jesteśmy dumni, że możemy mieć takiego partnera przy przygotowywaniu Korsar Euro Cup 2021. Giżycko, to również przepiękna miejscowość turystyczna, z jej największym zabytkiem Twierdzą Boyen. Liczne restauracje i bary kuszą lokalną kuchnią, jak i również bardziej wyszukanymi potrawami z kuchni międzynarodowej. Całości obrazu dopełnia świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczno- rekreacyjna, z odpowiednią bazą noclegową. To jest miejsce, do którego chce się wracać!


Nie ścigasz się, a chcesz zacząć? Albo chcesz wrócić do żeglarstwa regatowego? Czy może chcesz spróbować jakiejś nowej odmiany żeglarstwa? Zapraszamy! Nasza korsarska grupa jest bardzo zróżnicowana. Są wśród nas kobiety i mężczyźni, młodzi i bardziej dojrzali, z najróżniejszymi doświadczeniami żeglarskimi. Są osoby, które ścigały się w przeszłości i razem z Korsarzami wróciły do regatowego świata. Mamy również ”całkowite świeżynki”, które postanowiły dołączyć do Korsarzy, spróbować swoich sił i cały czas się uczą. Wyobraź sobie ich radość, gdy podejmują czasami wyrównaną walkę z najszybszymi jachtami. Jako Stowarzyszenie pomagamy nowym Korsarzom wkroczyć w świat żeglarstwa regatowego. Służymy pomocą w znalezieniu łódki, doradzimy jak ją obsługiwać, ustawić oraz wspólnie organizujemy treningi, abyśmy mogli razem się uczyć i stawać się coraz lepsi. Chociaż na lądzie każdy z nas czuje się, jak część korsarskiej rodziny, to na wodzie włącza się adrenalina i współzawodnictwo. Korsarskie regaty to wspaniałe emocje! Napisz do nas na Facebooku, gdzie mamy swoje profile – Polska Flota Klasy Korsarz i Korsar Euro Cup – Mazury 2021, albo wyślij maila na info@korsar.pl Jeszcze jest czas, aby wystartować w tak ważnej imprezie jak Korsar Euro Cup 2021!


Też coś dla kibiców! Korsar Euro Cup 2021 to także wielka gratka dla kibiców. Jedyna w swoim rodzaju możliwość zobaczenia tylu łódek klasy Korsarz jednocześnie na wodzie, i to w Polsce. Już na początku września  Niegocin zabieli się od ponad 50 jachtów z czerwoną szablą na żaglu. W czasie Tygodnia Korsarskiego 4-12.09.2021 będzie okazja do bliższego zapoznania się z klasą Korsarz, a może nawet popływania na regatowym bolidzie. Korsarze z kolei będą mogli zakosztować piękna Wielkich Jezior Mazurskich. To będzie wspaniałe wydarzenie, pełne żeglarskich wrażeń i niezapomnianych przygód.    

autor Milena Maciuszko Szefowa Floty Centralnej Klasy Korsarz