Nasz zabytek | Zgłoś Giżycko

Trwa kolejna edycja konkursu „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most. Chcesz pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków?

Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek” i wygraj do 1 mln zł na zmianę zabytku. Nabór zgłoszeń ruszył 6 lutego i potrwa do 5 marca 2023 r.

Plakat Zgłoś Zabytek„Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł, jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

 

Warto przypomnieć - GIŻYCKIE ZABYTKI

 

Udział w konkursie – krok po kroku
W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?


• Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
• Sprawdź, czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).
• Zrób zdjęcie zabytku.
• Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

 

Mapa zabytków - pozwala sprawdzić jakie obiekty zgłosili do tej pory mieszkańcy z całego kraju. 


W zeszłej edycji w naszym województwie zwyciężył budynek dawnej Synagogi w Barczewie. Po zakończeniu rewaloryzacji budynek będzie miejscem integracji społeczności lokalnej, edukacji i obcowania z kulturą. Będą się tu odbywać spotkania z artystami, ludźmi kultury i sztuki, kameralne koncerty i przedstawienia teatralne, wystawy, pokazy filmów. Będzie to także miejsce prób muzyków, prowadzenia warsztatów integracyjnych, spotkań międzypokoleniowych o tematyce kulturalnej i kulinarnej, nowe miejsce dla działań seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


 

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji www.mostthemost.pl/nasz-zabytek.
Zabytek można zgłosić też przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.