Nauczyciele "Siódemki" w projekcie Erasmus+ na Malcie

Świat, który nas otacza, zmienia się i stawia coraz wyższe wymagania. Ludzie, którzy chcą coś osiągnąć, muszą pracować nad sobą, rozwijać się i ciągle się uczyć - podkreślają nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 7, uczestnicy szkolenia w ramach projektu Erasmus+ Mobilności Malta.

Czworo nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7: Ewa Kamińska, Justyna Kozłowska, Wioletta Szymowiat i Paweł Kordowski, od 2 do 14 października 2023 r. uczestniczyło w kursie General English 30 organizowanym przez szkołę European School of English ESE, która mieści się w centrum miejscowości St. Julians, na Malcie.

 

Nauczyciele "Siódemki" w projekcie Erasmus+ na MalcieNauczyciele "Siódemki" w projekcie Erasmus+ na MalcieNauczyciele "Siódemki" w projekcie Erasmus+ na MalcieNauczyciele "Siódemki" w projekcie Erasmus+ na Malcie

 

Celem kursu było rozwijanie wszystkich podstawowych umiejętności językowych, tj. czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie,  oraz poprawienie własnego poziomu języka angielskiego. Ponadto poprawa gramatyki i wymowy, poszerzenie słownictwa, rozumienie różnych akcentów.

 

Na podstawie wykonanego wcześniej testu zostaliśmy zakwalifikowani do grup językowych o różnych poziomach. Zajęcia odbywały się w godzinach 8.45 - 14.30 i były podzielone na trzy półtoragodzinne części. Poranne spotkania opierały się głównie na ćwiczeniach gramatycznych, a popołudniowe były przede wszystkim rozmowami z nauczycielami i innymi kursantami. Oprócz ćwiczeń w słuchaniu, mówieniu i czytaniu, był czas na ciekawe gry i zabawy językowe.

 

W grupach byli kursanci z całego świata, min. z Japonii, Wenezueli, Turcji, Szwajcarii, Niemiec, Chin i Rosji. Pierwszego dnia rozmowy były trudne, ale z każdym kolejnym nauczycielem szło coraz lepiej. Na zajęciach oprócz nauki języka poznawali kulturę, zwyczaje i ciekawostki z życia Maltańczyków. Ćwiczyli także swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim na zajęciach, porozumiewając się ze współuczestnikami kursu, w czasie pracy w parach, w grupach, w rozmowach i spotkaniach pozalekcyjnych.

 

Uczyliśmy się intensywnie, ale przecież nie samą nauką człowiek żył. Po zajęciach aktywnie spędzaliśmy czas, zwiedzając Maltę. Byliśmy na sąsiedniej wyspie Gozo, zwiedzaliśmy pierwszą i obecną stolicę kraju, Mdinę i Valettę. Bywaliśmy  w restauracjach, by poznawać miejscowe smaki. Podziwialiśmy kryształowo czyste wody Błękitnej Laguny, Blue Grotto i widowiskowe klify.

Jednak największym wyzwaniem było dla nas funkcjonowanie przez całą dobę w środowisku i społeczności anglojęzycznej. Językiem, który nas łączył, był oczywiście wszechobecny angielski, a jego używanie w każdej minucie pobytu na Malcie to doskonały trening. W czasie wędrówek i podróży cały czas doskonaliliśmy swoje umiejętności
w komunikowaniu się. Samodzielnie rezerwowaliśmy wycieczki, kupowaliśmy bilety, robiliśmy zakupy, poruszaliśmy się komunikacją miejską, porozumiewaliśmy się ze spotykanymi ludźmi. Mimo że nasze umiejętności nie są jeszcze duże, to nabraliśmy odwagi i satysfakcji z ich praktycznych efektów. Przełamanie bariery językowej oraz zwiększenie wiary we własne umiejętności to główne zalety odbytego szkolenia - podsumowują uczestnicy szkolenia.

 

Informacje i zdjęcia: Janina Morska, SP7