Warsztaty żeglarskie młodzieży z Kwerfurtu

W Giżycku od soboty gościmy grupę młodzieży z partnerskiego Kwerfurtu. Pod okiem trenerów Miejskiej Bazy Sportów Wodnych w Porcie Ekomarina Giżycko, młodzi ludzie poznawać będą tajniki żeglarstwa. We wspólnych spotkaniach udział bierze również młodzież z Giżycka, która wcześniej uczestniczyła w obozie sportowym w Kwerfurcie, bo ideą pobytu jest ścisła integracja, teraz realizowana w Giżycku.

 

W tym roku przypada 20-lecie współpracy z naszym miastem partnerskim w Niemczech. Z tej okazji zorganizowane zostały warsztaty rekreacyjno- żeglarskie. Nasze miasta łączy postać św. Brunona, oficjalnego patrona miasta, który w Querfurcie się urodził a w Giżycku męczeńską śmiercią w 1009 roku zginął. Ważnym elementem pobytu jest więc program kulturowego i historycznego poznawania Giżycka. Na szlaku m.in. Wzgórze św. Brunona, Wieża Ciśnień, Twierdza Boyen i plan na rowerowe zwiedzanie miasta i okolic.

 

Na zdjęciach relacja z powitania gości z udziałem giżycczan i burmistrza Wojciecha Karola Iwaszkiewicza, rekreacji na wodzie, niektórzy mieli okazję po raz pierwszy popływania kajakiem i skorzystania ze sportów wodnych. W weekend grupa podczas spaceru z dyrektorem giżyckiej Informacji Turystycznej, historykiem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Giżycku dr. Robertem Kempą, poznała miasto, odwiedziła Wieżę Ciśnień, miała też okazję przejażdżki kołem widokowym Mazury Sky i podziwiania Giżycka z góry. W poniedziałek odbyły się pierwsze warsztaty na jachtach kabinowych Delphia 24 i Sasanka 620 w Ekomarinie, rejs DZetą z Rynu do Giżycka i wieczorne spotkanie integracyjne.

Fot. Ekomarina Giżycko R. Ciechanowicz, gizycko.pl M. Kulas-Szyrmer

 

Wśród atrakcji poza żeglowaniem, uczestnicy polsko-niemieckiego spotkania mają zaplanowaną rowerową wycieczkę szlakiem kulturowym i historycznym, na trasie m.in. Galeria Sztuki „Schron” i zabytkowy schron na pl. Grunwaldzkim, most obrotowy, kładka nad kanałem Łuczańskim, skrzydło zamku krzyżackiego (dzisiejszy hotel St. Bruno), Wzgórze św. Brunona, Krzyż św. Brunona i wieża widokowa na szlaku 300 km Mazurskiej Pętli Rowerowej, nabrzeże Niegocina i ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Wilkasach, w drodze powrotnej trasy rowerowe wokół Twierdzy Boyen. W programie również mecz siatkówki plażowej, rozgrywki badmintona, zawody na wodnym torze przeszkód w Boyen Water Park, warsztaty artystyczne, gra terenowa i ognisko w Twierdzy Boyen, do dyspozycji w porcie sprzęt sportowy, rowery, deski sup, kajaki, możliwość popływania motorówką, czy pontonem, dla chętnych kino plenerowe i koncerty w porcie, na stadionie MOSiR infrastruktura lekkoatletyczna, boiska do piłki siatkowej i koszykówki na plaży miejskiej, a w razie niepogody hala sportowa MOSiR przy SP4. Wszystko wspólnie z młodzieżą z Giżycka.

 

Nad realizacją warsztatów czuwa kierownik wyszkolenia żeglarskiego Wojciech Caban oraz starszy bosman, koordynator pobytu na miejscu - Rafał Ciechanowicz Ekomarina. Przedsięwzięcie realizowane w ramach współpracy miast partnerskich przez Biuro Promocji i Polityki Społecznej UM Giżycko oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

 

Za współpracę dziękujemy: Centrum Integracji Społecznej, Giżycka Grupa Regatowa, Lunapark Bajka, Boyen Water Park, Wieża Ciśnień, Twierdza Boyen | Giżyckie Centrum Kultury, statki Bosman.

 

Opracowanie: M. Kulas-Szyrmer kierownik Biura Promocji UM

 

Projekt realizowany przy dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Fundacji Młodzieży