Zamki państwa krzyżackiego w Prusach

Zamki państwa krzyżackiego w Prusach
 • Kiedy

  10 Listopada 2022 ● 18:00

  10 Listopada 2022● 20:00

 • Gdzie

  ulica: Baszta Hotelu St.Bruno, ul. św. Brunona
  Nr domu: 1
  11-500 Giżycko

 • Wstęp

  wstęp wolny

 • Organizator

  Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska i hotel St.Bruno****

 

Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska i hotel St.Bruno**** zapraszają na wernisaż wystawy:
"Zamki państwa krzyżackiego w Prusach"     10 listopada 2022 r., godz. 18.00
Baszta Hotelu St.Bruno
11-500 Giżycko
ul. Św. Brunona 1   PLAKAT
Zapraszamy na wystawę złożoną z fotografii zamków oraz obrazów-rekonstrukcji. Prezentuje ona 59 najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni krzyżackich, biskupich i kapitulnych z terenu całego ówczesnego państwa zakonnego w Prusach, czyli z obszaru dzisiejszych województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz z rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego.
Zamki zaprezentowane są jako ogniwa struktury państwowej – oprócz dzisiejszej i dawnej nazwy miejscowości podany jest typ architektoniczny zamku, przynależność administracyjna oraz daty i rangi rezydujących tam urzędników. Informacje te zostały przygotowane w języku polskim i niemieckim.
Oprócz wielu pięknych i nastrojowych fotografii atutem wystawy są oryginalne malarskie rekonstrukcje zamków, ukazujące ich wygląd w średniowieczu. Te znakomite obrazy zostały specjalnie namalowane do książki „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia, Mazury”.
Z kolei najnowsza książka autora wystawy „ZAMKI. Katalog zachowanych zamków państwa krzyżackiego w Prusach” jest zarazem rozbudowanym katalogiem wystawy".