Zosia Sobocińska zagra dziś w Carnegie Hall

Zosia Sobocińska nasza utalentowana młoda skrzypaczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku, zagra dziś swój wyczekany koncert w nowojorskiej Carnegie Hall.

 

Występ jest nagrodą w międzynarodowym konkursie Golden Classical Music Awards. Przez pandemię covid-19 Zosia musiała czekać trzy lata na wielki finał w Nowym Jorku i właśnie 6 grudnia o godz. 20.00 odbędzie się uroczysty koncert. Zosia zagra piękny, polski utwór Emila Młynarskiego Mazur G-dur Op. 7.

 

Przed finałowym koncertem laureatów, Zosia zdobywa Nowy Jork. Przesłała nam małą relację z pozdrowieniami dla Giżycka, którą się dzielimy. Zosia jest po kilku dniach zwiedzania, ćwiczeń i przygotowań do koncertu. Dziś, dzień zaczęła próbą dźwiękową z Lianhua Chi, a wieczorem uroczysty koncert i ważne chwile w życiu artystycznym skrzypaczki. Wszyscy trzymamy kciuki!

 

Miasto Giżycko jest partnerem wspierającym udział Zosi Sobocińskiej w koncercie laureatów w Carnegie Hall w Nowym Jorku. 

 

Zosia Sobocińska absolwentka Szkoły Podstawowej nr 7 im. Janusza Korczaka oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku, uczennica klasy skrzypiec u pani Agnieszki Fromm, która swoją naukę gry na skrzypcach kontynuuje obecnie w Bydgoszczy, w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w klasie skrzypiec dr. hab. profesora Bolesława Siarkiewicza.

 

Laureatka wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą, stypendystka marszałka województwa, laureatka nagród kulturalnych burmistrza Giżycka, zdobywczyni II miejsca w renomowanym, międzynarodowym konkursie młodych talentów odkrywającym muzyczne osobowości „Golden Classical Music Awards International Competition” 2020, gdzie nagrodą był koncert w Stanach Zjednoczonych, w nowojorskiej Carnegie Hall, jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata.

 

Wsród najważniejszych sukcesów również I nagroda w kategorii junior w konkursie Grand Prize Virtuozo Salzburg 2020 i koncert finałowy 30 sierpnia w Wiener Saal w Salzburgu, gdzie akompaniował jej Arkadiusz Krawiel nauczyciel Szkoły Muzycznej w Giżycku, a w roku 2019 II nagroda w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Młodych Instrumentalistów Grand Prize Virtuozo  Competition w Brukseli i udział w Koncercie Laureatów 22 grudnia w Studio Recital Hall Centre for Fine Arts.

 

Zosia Sobocińska uświetniła swoim występem w roku 2023 uroczystą Galę wręczenia najważniejszych giżyckich nagród -  nagród św. Brunona patrona Giżycka, przyznawanych mieszkańcom za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia.

 

  Fot. Ewa Sobocińska