Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach
  • Kiedy

    18 Stycznia 2022

    18 Stycznia 2022

  • Gdzie

    ulica:

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

18 stycznia 2022 r.

 

18 stycznia obchodzimy w naszym regionie Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. W tym właśnie dniu oddajemy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy stali się ofiarami totalitaryzmów, szczególnie w latach 1939-1956. 

 

Tu zostali zamordowani, trwale okaleczeni, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania, a także stąd i tu byli deportowani. O wszystkich tych ludziach powinniśmy pamiętać. Jesteśmy również zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o wydarzeniach tamtych czasów, tragicznych dla wielu osób, rodzin i społeczności, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

 

Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach odbywają się, zgodnie z apelem Sejmiku Województwa w Działdowie, gdzie w latach 1939-1945 funkcjonował niemiecki Lager Soldau, przekształcony w 1945 roku w nakazowo-rozdzielczy obóz NKWD.