Lato w Giżycku - jakie atrakcje czekają na miejscu?

Kto wybierze Giżycko jako miejsce swojego wypoczynku nie pożałuje, bo nasze miasto ma do zaoferowania pełen wachlarz atrakcji oraz miejsc, w których można przyjemnie spędzić czas, zapomnieć o nauce i codziennych obowiązkach.  Naciekawsze pomysły na spędzenie czasu w stolicy Wielkich Jezior Mazurskich zebraliśmy poniżej. 

 

Rejsy statkiem 

W giżyckiej ofercie armatorów znajdują się rejsy statkami Żeglugi Mazurskiej www.zeglugamazurska.com.pl, ale i rejsy mniejszymi jednostkami giżyckich armatorów, www.gizycko.pl/rejsy-statkiem.html.

 

Statek Żeglugi

Fot. Żegluga Mazurska


Zwiedzanie XIX wiecznej Twierdzy Boyen

Twierdza Boyen to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów historycznych w Giżycku. Twierdza postała w latach 1843-1851, w przesmyku między jeziorami Niegocin oraz Kisajno,  by zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich, co się udało w czasie I wojny swiatowej. Obecnie jest to miejsce wielu imprez (np. Mazury Hip-Hop festiwal) oraz inscenizacji historycznych (Operacja Boyen) odbywających się w naszym miescie. 

 

Twierdza Boyen

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 

W okolicy Twierdzy Boyen zlokalizowane są dwa sportowe parki rozrywki:

 

Boyen Water Park

Park wodny na jeziorze Popówka mała, na którym możemy poczuć adrenalinę na największym skarbie Mazur – wodzie. Park posiada dwa tory do wakeboardingu, ogromny wodny plac zabaw na którym jest pływający tor, pełen przeszkód oraz platform. Oprócz tego oferuje też piaszczystą plażę z leżakami i parasolami. Nad bezpieczeństwem pływających czuwają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. www.BoyenWaterPark.pl

Boyen Water Park

fot. M. Kluk

Park linowy Wiewióra

Park zlokalizowany jest w malowniczym w lesie nad jeziorem Popówka Mała. To największy tego typu obiekt na Mazurach. www.parkwiewiora.pl

 

Park linowy Wiewióra

fot. Park Linowy Wiewióra


Zwiedzanie nowoczesnego portu pasażerskiego i jachtowego Ekomarina 

Port Ekomarina cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów ze względu  na możliwość zobaczenia dużej liczby stanowisk przeznaczonych dla jednostek pływających, które zaopatrzone są w źródła energii i system odbioru nieczystości.
www.ekomarinagizycko.pl

 

Ekomarina

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski


Miejska Baza Sportów Wodnych 

W ramach zabudowy portowej funkcjonuje Miejska Baza Sporów Wodnych szkoląca młodzież. Nowy budynek stał się bazą edukacyjno-szkoleniową, z której korzystać mogą mieszkańcy oraz turyści. Istnieje możliwość udziału w bezpłatnych warsztatach żeglarskich - kontakt z kierownikiem wyszkolenia żeglarskiego Wojciech Caban, tel. 506 943 630.

Baza Sportów Wodnych

Fot. gizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir

 


Wieża Ciśnień XIX w. 

Jeżeli chcemy poczuć się jak ptak i spojrzeć na wszystko z góry, warto wejść na taras Wieży Ciśnien, na której z wysokości  162 m n. p. m. można podziwiać panoramę miasta oraz jeziora Niegocin. Aby wejść na taras nie musimy isć po schodach, możemy dotrzeć tam windą. Również w środku wieży znajdziemy parę atrakcji, takie jak ekspozycja zdjęć dawnego Giżycka, sklepik z pamiątkami oraz przytulna kawiarnia.

www.wieza-gizycko.pl

Wieża Ciśnień

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 


Most obrotowy i Kanał Łuczański 

Jedna z giżyckich „turystycznych perełek”. XIX w. most obrotowy ulokowany jest na kanale łączącym jeziora Niegocin i Kisajno, który ma ponad 2 km długości. Przęsło mostu to konstrukcja stalowa z poszyciem drewnianym o wymiarach 20 metrów długości, 8 metrów szerokości i wadze prawie 100 ton. System kół i przekładni sprawia, iż operację uniesienia przęsła i jego obrotu o 90 stopni wykonuje tylko jedna osoba. Obecnie most nie fukncjonuje, z uwagi na trwający remont Kanału Łuczańskiego, jednak warto wiedzieć, że każde dotychczasowe otwarcie  to swoisty spektakl przyciągający turystów.

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 


Zamek krzyżacki (obecnie hotel st. Bruno)

Jednym z najbardziej wartościowych zabytków Giżycka jest pięknie odrestaurowany zamek krzyżacki z XIV wieku. Zlokalizowany przy moście obrotowym na ulicy Stanisława Moniuszki, obecnie pełni funkcję czterogwiazdkowego hotelu.

Zamek

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 


Plaża Miejska

Warto spędzić wolny czas na nowej, piaszczystej plaży, która swoim położeniem nad jeziorem Niegocin przyciąga tłumy turystów. Nadniegocińska plaża oddzielona jest od miasta urokliwym, parkowym starodrzewem. Plaża jest również doskonałym miejscem, z którego spacerem jest wszędzie blisko, zwłaszcza do wcześniej wspomnianych atrakcji turystycznych.

Plaża

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski


Wodny plac zabaw na Niegocinie

Wodny plac zabaw na jeziorze Niegocin to raj dla małych i dużych amatorów wodnego szaleństwa. Plac startuje już 24 czerwca, a nad bezpieczeństwem zabawy czuwają ratownicy.

 

Wodny plac zabaw

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski


Koło widokowe

Nowa giżycka atrakcja. 34,5 m koło widokowe zlokalizowane w Lunaparku Bajka w okolicach Plaży Miejskiej wzbudza niemałe zainteresowanie giżycczan i turystów. Jednorazowy przejazd pozwola na 3 obroty koła. Zapraszamy na stronę lunaparku po szczegóły www.facebook.Lunapark-bajka

 

Koło widokowe

fot. Fotodronek

 


Kino Nowa Fala

Miłośnicy kina nie będą tęsknić do filmów podczas wakacji w Giżycku. Kino Nowa Fala zaprasza na weekendowe seanse, natomiast w tygodniu działa Kino Plenerowe. 

Kino Nowa Fala

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 


Lodowisko w Mazurskim Centrum Sportów Lodowych

MCSL w tym roku zaczyna zajęcia na lodzie od poniedziałku 24 lipca. Szczegółowy grafik wejść na poszczególne letnie tygodnie zostanie każdorazowo udostępniony (z tygodniowym wyprzedzeniem) na stronie internetowej lodowiska:

Szczegółowe informacje na temat bieżącej dostępności obiektu: tel. 798 112 337 i na stronie  www.lodowiskogizycko.pl

Lodowisko

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 

Kładka nad Kanałem Giżyckim 

Inwestycja to kluczowy element w komunikacji miejskiej łączący miasto podzielone na dwie części Kanałem Łuczańskim. Obiekt, który poprzez zastosowanie odpowiednich spadków ciągów pieszo-rowerowych i budowę wygodnych schodów umożliwia poruszanie się mieszkańcom między dwoma brzegami kanału bez przeszkód architektonicznych. Przy kładce znajduje się mały amfiteatr. Warto obejrzeć ją także wieczorem ze względu na interesujące oświetlenie.  

Kładka

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 

Ponadto zachęcamy do odwiedzania znakomitych giżyckich restaruacji i kawiarni!
Szczególnie polecamy, które znajdują się w programie Giżycka Karta Mieszkańca. Oto lista.

 

Polecamy także śledzić kalendarz giżyckich wydarzeń!