XLIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku

XLIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku
 • Kiedy

  17 Lipca 2022 ● 19:00

 • Gdzie

  ulica: Staszica 11/1
  Giżycko

 • Wstęp

  wstęp wolny

 • Organizator

  Centrum Animacji KOA

 • Telefon

 • E-mail

Zapraszamy na koncerty w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Giżycku.

 

Koncert w ramach XLIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku.

17 lipca godz. 19.00 | Kościół Ewangelicko - Augsburski.

 

Zuzanna i Maciej Batorowie - małżeństwo organistów.

Od 2011 roku związani ze Świdnicą, gdzie tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję - uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W ciągu 10 lat działalności Fundacji zorganizowali ponad 150 koncertów, zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Para koncertuje w wielu krajach europejskich jako duet organowy wykonując autorskie transkrypcje organowe na 4 ręce. Rodzice Bernarda, Leonarda i Henryka.

 

ZUZANNA BATOR – koncertująca organistka, organizator życia kulturalnego. Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kamińskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof. Bernharda Haasa i klasa organów prof. Jona Laukvika). Ma na swoim koncie nagrody na ogólnopolskich konkursach organowych. Koncertuje w wielu krajach europejskich jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Od 2012 roku mieszka w Świdnicy, gdzie razem z mężem prowadzi Fundację Dobrej Muzyki. Jest dyrektorką artystyczną Fundacji, w tym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, Koncertów Ziemi Świdnickiej i cyklu Symfoniczne Organy Schlaga. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy.

W roku 2019 zrealizowała dwa stypendia twórcze: Stypendium Ministra Kultury na cykl koncertów „Transkrypcje organowe dla dzieci w Kościele Pokoju w Świdnicy” oraz stypendium Prezydenta Świdnicy na cykl audycji dźwiękowych i filmów „Między Organami”. Jako koncertująca organistka szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

 

MACIEJ BATOR - kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce (absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego) , Szwajcarii (rok studiów w Konserwatorium w Genewie - klasa organów prof. Vincent Thevenaz), Niemczech (Musikhochschule w Stuttgarcie - absolwent studiów podyplomowych w klasie organów Jona Laukvika) i Szwecji (liczne kursy mistrzowskie). W roku 2019 obronił tytuł Doktora Sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową a także świdnicką firmę organmistrzowską "Schlag i Synowie". Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z Żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. W roku 2020 zrealizował wirtualne stypendium Ministra Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”. Założył pierwszą w Polsce Szkołę Organów Online (szkolaorganow.pl).

 

Program:

Sigfrid Karg-Elert (1877–1933) A la Saltarelle ze zbioru „Dekameron” op. 69, nr 1

Léon Boëllmann (1862–1897) Marche religieuse

Tabulatura Jana z Lublina (XVI w.) Hayduczky

Anthoni van Noordt (c.1619–1675) Psalm 24 Vers 2

Louis-Claude Daquin (1694–1772) Noël Étranger

Anonim [7] Tellus

Johann Sebastian Bach (1685–1750)  Fantasia et Fuga in g, BWV 542

Heinrich Scheidemann (1595–1663)  Jesu, du wolltest uns weisen

Pietro Yon (1886–1943) Humoresque

Sigfrid Karg-Elert (1877–1933) Marche Triumphale – Dziękujmy Bogu!

Anonim  Cancion salamantino

 

 

Festiwal realizowany ze środków Miasta Giżycka, objęty patronatem Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza.

fot. Organizator